MojElektromobil

Európska Únia si dala za cieľ zníženie emisií oxidu uhličitého, ktorý podporil aj Výbor pre životné prostredie európskeho parlamentu. Poslanci odhlasovali zníženie emisií automobilov o 45 percent do roku 2030, pričom do roku 2025 chcú emisie znížiť o 20 percent. Pôvodné ciele boli voľnejšie, hovorilo sa o 15 percentnom znížení do roku 2025 a 30 percentnom do roku 2030. Zatiaľ je to len v štádiu návrhu, konečné hlasovanie prebehne približne o mesiac.

Nulové emisie do roku 2040

Poslanci odhlasovali zvýšenie cieľov automobiliek v predajnosti automobilov s nulovými alebo minimálnymi emisiami na 20 % do roku 2025 a 40 % do roku 2030. Pokiaľ tieto ciele automobilky nedodržia, čaká ich pokuta. Výbor ďalej navrhol dlhodobý cieľ nulových emisií z nových automobilov do roku 2040. Ekologické organizácie hovoria o tom, že výbor urobil to, čo nedokázala urobiť komisia. Navrhnúť ambiciózne zníženie emisií CO2. Stále im to však príde málo, keďže Parížska dohoda uvádza zníženie emisií až o 60 percent.

tesla emisie co2

Automobilky tvrdia, že je to nereálne

Automobilky sú však proti, proti boli už aj v prípade pôvodného, miernejšieho návrhu. Hovoria, že tieto ciele sú nereálne. Po odhlasovaní návrhu však ešte nič nebude isté, keďže sú potrebné aj rokovania so všetkými členskými krajinami, aby tento nový zákon zakotvili aj do tých svojich. Prvotné hlasovanie v každom prípade ukázalo, že poslancom životné prostredie taktiež nie je ľahostajné.

Náš tip
ELEKTROMOBILITA V NOVOM ZÁKONE O „ENERGIÁCH“

Zdroj: electrive.com

14. septembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+