MojElektromobil

Eli ZERO vstupuje na americký trh. Tento model sa veľmi ponáša na pomerne známy Renault Twizy, ktorý sa predáva aj na Slovensku. V obidvoch prípadoch ide o akési miniautíčka, ktoré sa po technickej stránke radia do kategórie štvorkoliek (kategória L7e). To znamená, že lákajú na nízku predajnú cenu a extrémne kompaktné rozmery, no súčasne so sebou prinášajú značné obmedzenia.

Spomínaný model Eli ZERO je dvojmiestne autíčko s maximálnou rýchlosťou 40 km/h a dojazdom do 100 kilometrov. V Európe sa predáva už dlhší čas. Na nabíjanie batérie s kapacitou 8 kWh slúži palubná nabíjačka s výkonom 3,2 kW, čo by malo trvať necelé 3 hodiny. Prípadne je možné zvoliť nabíjanie z klasickej zásuvky, kedy sa spomína približný čas nabíjania 5 hodín.

Eli ZERO sa aktuálne dostáva do predaja v USA za cenu 11 900 dolárov. K prvým zákazníkom sa má dostať počas tretieho štvrťroka 2024. Výrobca uvádza, že model prešiel všetkými potrebnými úpravami aby spĺňal americké predpisy. Zaujímavá je informácia, že verzia pre americký trh do predaja dorazí s dojazdom až 145 kilometrov, čo naznačuje, že “miniauto” dostane aj väčšiu batériu ako európsky model.

Zadný kufor má objem 160 litrov, čo skutočne nie je veľmi veľa, no vzhľadom na rozmery samotného auta s dĺžkou 2,2 metra je to dosť. Napriek tomu, že z formálneho pohľadu nejde o auto, do výbavy Eli ZERO patria štandardné prvky ako klimatizácia, bezkľúčový systém štartovania, posilňovač riadenia, systém ABS, elektronická parkovacia brzda či parkovacia kamera.

Výrobca zjavne očakáva záujem o svoj model. V súvislosti s predajom na americkom trhu spomína navýšenie výrobnej kapacity na 4000 vozidiel ročne. Pripomeňme si, že jednoosobové autíčko Renault Twizy sa na našom trhu predáva za cenu 12 800 €. Najlacnejší klasický elektromobil dnes už od tejto cenovky nie je veľmi ďaleko. Táto pozícia momentálne patrí modernizovanému modelu Dacia Spring Electric s cenovkou 16 900 €.

Náš tip
Test Fiat 500e 3+1: Praktický a imidžový elektromobil do mesta
10. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+