MojElektromobil

Nie sú to len automobily, kde spoločnosti postupne prechádzajú od spaľovacích motorov na iný zdroj energie ako je elektrina z akumulátorov alebo vodík. Veľkú časť znečistenia majú na svedomí aj lode a lietadlá. Tie by v niektorých prípadoch menších lietadiel s nižším počtom pasažierov alebo nákladom mohli časom tiež prejsť na ekologickejší typ pohonu. Niekoľko konceptov takýchto lietadiel sa už objavilo. Pred 2 rokmi obletelo planétu solárne lietadlo Solar Impulse 2 a nalietalo cez 40 tisíc kilometrov. Najnovší koncept lietadla s názvom Element One od spoločnosti HES Energy Systems  ide trochu iným smerom. Má vodíkovo-elektrický pohon.

 

Lietadlo by malo uniesť 4 pasažierov a je plné vybavené pre autonómny let. Podľa toho či je vodík v plynnej alebo kvapalnej forme lietadlo preletí 500 až 5000 kilometrov. HES Energy Systems pracuje na projekte už 12 rokov a predpokladá uvedenie prvého funkčného prototypu v roku 2025. Na reálny let tohto zaujímavého konceptu si teda budeme musieť ešte počkať.

Zdroj: insideevs

Náš tip
Airbus, Rolls-Royce a Siemens budú vyvíjať elektrifikované lietadlo, ktoré má vzlietnuť už v roku 2020
10. októbra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+