MojElektromobil

Automobilka Toyota sa nevzdáva technológie s vodíkovými palivovými článkami, ktorá poháňa model Mirai. Spoločnosť však na pozadí pracuje tiež na technológii elektromobilu, ktorý bude využívať solid-state batérie s tuhými článkami. Takáto technológia prinesie vítanú dlhšiu výdrž, rýchlejšie nabíjanie, ale aj zvýšenú bezpečnosť. Plán automobilky je predstaviť úplne nový elektromobil s batériami na báze solid-state do roku 2022.

Hovorca automobilky Toyota Kayo Doi povedal japonskému spravodajskému zdroju Chunichi Shimbun, že spoločnosť nebude komentovať konkrétne plány a postupy týchto nových produktov. Spoločnosť má však v úmysle priniesť na trh technológiu solid-state batérii do začiatku roka 2020.

Solid-state batérie ponúkajú svetlú budúcnosť

Výmena tekutého elektrolytu, ktorý sa nachádza v dnešných Li-Ion batériách, eliminuje riziko požiaru a výbuchu súvisiace so súčasnou technológiou batérií. Na obmedzenie takýchto rizík musia dnešné elektromobily používať špeciálne chladiace systémy na stabilizáciu teploty vo vnútri akumulátorov. Takéto systémy zvyšujú náklady, hmotnosť a objem vozidiel. Tuhé batérie nebudú potrebovať tieto prepracované chladiace systémy, ktoré pomôžu znížiť náklady na stavbu elektrického vozidla. Navyše ponúkajú omnoho rýchlejšie nabíjanie.

Náš tip
Apple pravdepodobne chystá spoluprácu s najväčším čínskym výrobcom autobatérií. Bude aj elektromobil?
hyundai plaforma elektromobily solid state bateria
Demonštrácia technológie solid-state batérií z dielne konkurenčnej automobilky Hyundai. Ilustračná foto. Zdroj: quickcarreview.com

Spoločnosť Toyota však nie je jediná, ktorá si robí plány ohľadom technológie solid-state batérií. Izraelský startup StoreDot hovorí, že vyvinul solid-state batériu s dojazdom 480 km, ktorá sa nabije za skvelých 5 minút. Henrik Fisker na druhej strane tvrdí, že jeho nové elektrické vozidlo EMotion prejde viac ako 640 km na jedno nabitie a batéria sa následne nabije len za 9 minút. Predstavenie tohto vozidla je naplánované pre rok 2019.

Naposledy nám automobilka priniesla skutočne zaujímavý model Concept-i na výstave CES 2017 v januári v Las Vegas. Plány spoločnosti Toyota sú však skutočne ambiciózne. Predstavenie nového konceptu, ktorý bude využívať solid-state batérie by mohlo priniesť viac svetla do plánov automobilky. Plánované predstavenie v roku 2022 je však zatiaľ skutočne ďaleko a Toyota bude musieť priniesť skutočne inovatívny koncept, ktorý by obstál voči konkurencii.

Zdroj: cleantechnica

8. augusta 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+