MojElektromobil

Automobilka Tesla od začiatku svojej výroby globálne predala už vyše pol milióna elektromobilov, ktoré sú prostredníctvom internetu permanentne pripojené na dátové siete a poskytujú tak Tesle užitočné údaje a štatistiky v reálnom čase.

Niektoré z týchto dát Tesla zverejňuje aj vo svojich predajniach alebo na webovej stránke, a to konkrétne informácie o množstve emisií CO2, ktoré majitelia ušetrili jazdením na svojich elektromobiloch.

Uhliková stopa elektromobilov samozrejme nie je nulová, ale v porovnaní so spaľovacími automobilmi sa môžu pochváliť tým, že počas používania nevypúšťaju emisie CO2 a hlavne tu sa prejavuje ich ekologickosť.

Ušetrené emisie v reálnom čase

Podľa údajov na stránke Tesla.com, ktoré sa pohybujú v reálnom čase, majitelia Tesiel globálne ušetrili už viac ako 4,000,000 ton emisií CO2. S globálnym rozširovaním Modelu 3 a príchodom nových modelov bude výroba a množstvo ušetrených emisií rýchlo narastať.

V USA ušetrili najviac

Tesla ukazuje aj rebríček TOP 50 krajín, ktoré ušetrili najviac emisií. Na treťom mieste je Nórsko, čo je pre tak malú krajinu neuveriteľný výkon. Je známe masívnou podporou elektromobilov a právom sa ocitlo v top 3 v tomto rebríčku s vyše 301-tisíc ton ušetrených emisií. Na striebornom mieste je momentálne Čína, kde Tesly ušetrili takmer 337-tisíc ton emisií CO2, avšak ide len o elektromobily Tesla. Čína je takisto známa masívnou podporou a výrobou elektromobilov a kumulované množstvo by malo byť niekoľkonásobne vyššie ako u Tesly.

Globálnym lídrom v počte ušetrených emisií sú Spojené štáty americké, ktoré sú pre Teslu domácim prostredím. Jazdí tu všeobecne najviac vozidiel Tesla a ušetrili tu spolu už takmer 2,170,000 ton oxidu uhličitého. To sú naozaj obdivuhodné čísla, avšak stále je to len malý zlomok emisií, ktoré doprava globálne vyprodukuje.

Zaujímavé sú čísla prepočítané na 1 obyvateľa. V rámci top trojky tu môžeme vidieť obrovské rozdiely, čo je samozrejme zapríčinené veľlkým nepomerom počtu elektromobilov a počtu obyvateľov danej krajiny. Kým v Číne Tesla na hlavu ušetrila len 231 gramov CO2, v Nórsku sa toto číslo pohybuje na úrovni 54,5 kilogramu CO2 na hlavu.

Na Slovensku vyše 1,000 ušetrených ton

Tesla má údaje aj o Slovensku a okolitých štátoch. Na našom území majitelia Tesiel ušetrili zaujímavých 1,052 ton CO2 a nachádzame sa na 32.mieste v rebríčku. Dopravný inšpektorát SR má k decembru 2018 v evidencii oficiálne zaregistrovaných 117 kusov vozidiel Tesla v SR.

Českej republike sa doteraz ušetrilo 2,685 ton CO2 a v Rakúsku až 10,543 ton. 

Tesla množstvo ušetrených emisií vypočítala na základe údajov o priemernej produkcii emisií osobnej dopravy v každom regióne.

14. apríla 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+