MojElektromobil

Elektromobilita dorazila aj do slovenských hôr. Štátne lesy TANAP-u v spolupráci s Motor-Car Bratislava, najväčším predajcom vozidiel Mercedes-Benz na Slovensku, do Vysokých Tatier priniesli atraktívnu novinku.

Dopravu turistov z Tatranskej Polianky k Sliezskemu domu vo Velickej doline aktuálne zabezpečuje plne elektrická dodávka Mercedes-Benz eVito. Tichá jazda bez produkcie lokálnych emisií je vďaka svojim prevádzkovaným vlastnostiam na tento účel priam stvorená.

Zelená náhrada

Prevádzka na približne 8 kilometrovej trase s prevýšením takmer 670 metrov bola spustená začiatkom tohtoročnej letnej sezóny. Elektrické eVito turistickú trasu absolvuje viackrát denne, pričom odhadovaný nájazd dosahuje až 200 kilometrov.

Zaťažkávacie jazdy v reálnych podmienkach majú priamo ukázať, či bude elektromobil predstavovať vhodnú náhradu za klasické motorové vozidlo.

„Určite to je skvelá voľba. eVito, tak ako aj iné plne-elektrické vozidlá od značky Mercedes-Benz ponúkajú prevádzku s nulovými lokálnymi emisiami, miesto akým je napríklad Tatranský národný park si zaslúži aby sme minimalizovali lokálne emisie a aj hluk.

Službu, ktorú pripravil Tatranský národný park pre turistov určite využijem aj ja, spolu s rodinou, pri najbližšej návšteve Vysokých Tatier. Bude ma tešiť, že pritom berieme maximálny ohľad na všetko živé v okolí, v tichosti bez emisií tak môžeme obdivovať krásy našej prírody. “

Matúš Brečka, konateľ Motor-Car Bratislava

eVito ako prepravca prírodou

Horský hotel Sliezsky dom je obľúbenou turistickou lokalitou s unikátnou polohou priamo pod Gerlachovským štítom. Túto lokalitu križujú viaceré turistické trasy, mnohí tu svoju túru začínajú a iní zase končia. Cesta do Tatranskej Polianky v elektrickom vozidle bude odmenou po náročnej túre.

Ak sa elektrický model Mercedes-Benz eVito osvedčí, v hre by mohlo byť jeho nasadenie do rôznych lokalít slovenskej prírody. Štátne lesy TANAP-u aj týmto spôsobom hľadajú vhodnú cestu, ako turistom priblížiť krásy slovenských hôr a súčasne zachovať šetrnosť k prírode. Vďaka elektrickej ponuke značky Mercedes-Benz je dnes niečo také skutočne na dosah ruky.

„Vnímame to predovšetkým ako príležitosť priblížiť tatranské doliny aj ľuďom, ktorým zdravotný či iný hendikep nedovolí absolvovať výstup po vlastných. Keďže už roky sa stretávame s takouto požiadavkou zo strany návštevníkov Tatier, rozhodli sme sa im v tejto letnej sezóne vyjsť v ústrety.

Ak sa služba osvedčí, zvážime možno aj jej rozšírenie do iných lokalít. Využitie elektromobilu na určenej trase bude z viacerých hľadísk testovacou prevádzkou. Potrebujeme predovšetkým porovnať správanie sa a výdrž batérie elektromobilu na ceste dlhej cca 8 km s prevýšením takmer 670 m s klasickým motorovým vozidlom“.

Ján Marhefka, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u

Kde sa dá elektrická jazda objednať?

Pre rezerváciu prepravy je pripravený rezervačný formulár priamo na webe www.lesytanap.sk/sk/rezervacia-prepravy/

Salón Elektromobilov 2021 Bratislava

Akcia Salón Elektromobilov 2021 Bratislava je špecializovaná výstava elektromobilov a plug-in hybridov, ktorá dáva priestor najnovším elektrifikovaným vozidlám, súvisiacim technológiám a odborným prednáškam. Zaujímavá je tak určite nielen pre fanúšikov elektromobilov, ale aj širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac informácií o nastupujúcom trende e-mobility. Akcia sa uskutoční v termíne od 25. do 27. júna 2021 v obchodnom centre Bory Mall.

Salón elektromobilov 2021 v skratke

  • Výstava elektromobilov a plug-in hybridov dostupných na Slovensku
  • Exkluzívne slovenské premiéry elektromobilov uvedených na trh v roku 2021
  • Výrobcovia, distribútori a prevádzkovatelia nabíjacích staníc a infraštruktúry
  • Bohatý program plný prednášok, diskusií a dôležitých informácií

Všetky potrebné informácie o výstave Salón elektromobilov 2021 budú postupne pribúdať na stránkach e-salon.sk a mojelektromobil.sk, ako aj na našich sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

25. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+