MojElektromobil

Segment úžitkových elektrických vozidiel sa teší z nového prírastku. Automobilka Nissan predstavila úplne nový model Townstar, ktorý na trh prichádza ako nástupca ľahkého úžitkového vozidla e-NV200. K dispozícii bude vo verzii poháňanej benzínom aj s plne elektrickou pohonnou jednotkou. V obidvoch prípadoch ide o vozidlo určené primárne do mestskej premávky.

Elektrický Townstar je napájaný batériou s kapacitou 44 kWh, pýši sa maximálnym výkonom 90 kW, krútiacim momentom 245 nM a dojazdom na úrovni 285 kilometrov. 

Dobíjanie batérie prebieha prostredníctvom AC nabíjania s výkonom 11/22 kW (podľa konfigurácie) alebo DC nabíjania s výkonom 75 kW cez konektor typu CSS. Pri využívaní rýchlejšieho nabíjania sa batéria z 0 na 80% svojej kapacity nabije za 42 minút. Nissan v súvislosti s novým modelom Townstar spomína aj chladenie batérie, no bez bližších podrobností.

Zdroj: Nissan

Množstvo asistentov a podporných technológií

Nezabudlo sa ani na množstvo technologických vychytávok vo forme asistenčných funkcií a bezpečnostných systémov. Patrí sem napríklad asistent bočného vetra, asistent prevrátenia prívesu, inteligentné núdzové brzdenie s asistentom na rozpoznanie chodcov a cyklistov a asistentom križovatky, či bezdotykové parkovanie a inteligentný tempomat. Pripája sa k tomu 360-stupňová parkovacia kamera. 

Elektrický Townstar vybudovaný na platforme CMF-C poteší aj asistenčným systémom ProPILOT. Táto technológia pomáha pri jazde na diaľnici, umožňuje vozidlu automaticky spomaliť až do úplného zastavenia a zrýchliť tak, že ide za vozidlom idúcim pred ním, a tiež ho udržiava v strede jazdného pruhu. 

Zdroj: Nissan

V ponuke aj verzia Kombi

Nová kompaktná dodávka s nákladným priestorom až 3,9 m3 s otočnou prepážkou dokáže ľahko prepravovať dve europalety a až 800 kg nákladu, zatiaľ čo ťažná kapacita dosahuje až 1 500 kg. Do predaja sa má dostať aj verzia kombi s úložným priestorom až 775 litrov.

Nissan bude na elektrický Townstar poskytovať záruku počas obdobia 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Presný termín dostupnosti na našom trhu, ani predajná cena momentálne ešte nie sú známe.

Náš tip
Opel Movano-e: Nová generácia elektrických dodávok prichádza
28. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+