MojElektromobil

Veľa tých, ktorí nie sú fanúšikmi elektrického pohonu poukazujú na to, že výroba elektrických dopravných prostriedkov je menej ekologická, než výroba klasických. Aká je teda pravda? Najnovšia štúdia sa síce nevenovala priamo tejto otázke, ale určila prekvapivý záver. Elektrické skútre sú podľa nej menej ekologické než napríklad elektrické autobusy. Prečo je tomu tak?

Výroba naozaj nie je ekologická

Pravda je taká, že elektrický pohon je ekologický. Elektromobily a elektrické skútre naozaj neprodukujú žiadne splodiny a takýto pohon je právom označovaný za pokrokový. Má to ale aj svoju zlú stránku a tou je práve ich výroba.

tesla model 3 vyroba
Výroba elektrických dopravných prostriedkov je ešte stále dosť neekologická

Tá nie je natoľko pokroková, že by dokázala produkovať minimum emisií. Stále sa pri výrobe používajú rôzne materiály, ktoré nie sú práve najvhodnejšie pre životné prostredie.

Skútre sú na tom horšie kvôli ich preprave

Ak si hovoríte, že vyššie spomenuté fakty sa predsa týkajú všetkých elektrických prostriedkov, nemýlite sa. Prečo sú ale potom skútre viac znečisťujúce ako autobusy? Tajomstvo je v tom, že preprava skútrov je menej ekologická než preprava ostatných vozidiel.

bike sharing nitra
Jazdenie na e-bike je oveľa ekologickejšie než jazda na skútri, navyše prospieva aj telu

Už len použitie viacej nákladných vozidiel, kamiónov, vlakov a ostatných vozidiel na ich distribúciu im znižuje mieru ekologickosti. V závere je tak výhodnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu jazdiť elektrickým autobusom alebo na ebajkoch. Rozhodnutie je už len na vás.

7. augusta 2019
Zdroj: smartcitiesdive.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+