MojElektromobil

Elektrické lode sú v prevádzke už v niekoľkých kútoch sveta, napríklad trajekty v Nórsku. Odteraz prepravujú aj turistov k jednému z divov sveta – Niagarským vodopádom. Elektrické lode s 316 kWh batériami plávajú od začiatku októbra.

Prvýkrát o prevádzke týchto lodí informovala spoločnosť Maid of the Mist v minulom roku. Dve plne elektrické lode zaradila do prevádzky 6.októbra. Každá má dve batérie s celkovou kapacitou 316 kWh a výkon motorov 400 kW.

Elektrická loď v Niagarských vodopádoch (Foto: Maid of the Mist)
Elektrický trajekt v Niagarských vodopádoch (Foto: Maid of the Mist)

Jedna z lodí sa volá James V. Glynn (šéf ich prevádzkovateľa – spoločnosti Maid of the Mist) a druhá je pomenovaná po známom vynálezcovi Nikolovi Teslovi.

Hlavný technický partner projektu je švédsko-švajčiarska spoločnosť ABB, ktorá vyrába aj nabíjacie stanice inštalované na Slovensku (ZSE Drive/Ionity). Firma ABB sa postarala o integráciu batérií, motorov a nabíjacieho systému na pobreží.

Výlety turistických lodí v Niagarských vodopádoch sú krátke – trvajú približne 20 min a trajekt spotrebuje 13-16% kapacity (cca 50 kWh). Trajekt sa vráti spod vodopádov do blízkeho prístavu a má prestávku približne 10 minút na vylodenie a nástup nových pasažierov. Podľa spoločnosti sa za 7 minút opäť dobije do stavu 80% kapacity.

Ďalšou výbornou správou je, že trajekty sa nabíjajú výhradne z obnoviteľných zdrojov – vodnej energie.

27. októbra 2020
Zdroj: ABB, Maid of the Mist

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+