MojElektromobil

Štát koncom roka 2022 spustil schému nenávratnej finančnej pomoci na inštaláciu fotovoltických systémov pre podniky. Zámerom je podpora využívania zariadení na využitie slnečnej energie na výrobu elektrickej energie, pričom z Operačného programu Kvalita životného prostredia bolo vyčlenených 10 miliónov €. Ako bolo v tejto súvislosti avizované, teraz na rad prichádza aj verejný sektor.

Podrobnosti o vyhlásení výzvy na podporu využívania fotovoltických zariadení na výrobu elektriny vo verejnom sektore predstavil minister hospodárstva Karel Hirman.

O finančné príspevky sa môžu uchádzať obce, mestá, VÚC, ako aj orgány štátnej správy a verejnoprávne inštitúcie, ktorú sú schopné svojpomocne vyrábanú elektrickú energiu používať na pokrytie svojej vlastnej spotreby.

Vyčlenených je 5 miliónov €

Na podporu využívania fotovoltických systémov vo verejnom sektore je vyčlenených 5 miliónov € z operačného programu Kvalita životného prostredia. Inštalácie fotovoltických systémov je nutné zrealizovať do konca roka 2023.

Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku pre verejný sektor vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) 7. februára 2023. Obce, mestá, VÚC a verejnoprávne inštitúcie, kam patria napríklad aj verejné vysoké školy, môžu získať podporu do výšky 95 % oprávnených nákladov.

V prípade subjektov ústrednej štátnej správy je to 100 % oprávnených nákladov. Minimálna výška žiadaného finančného príspevku na projekt nie je stanovená, maximálne je možné žiadať o 750 000 €.

Foto: Filip Spevár

Aj pre systémy ostrovnej prevádzky

Výzva je zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky. Podporené môžu byť projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja.

V prípade záujmu o získanie finančného príspevku si treba dávať pozor na špecifikum tejto výzvy. Ku dňu predloženia žiadosť je nutné mať ukončené verejné obstarávanie a platné povolenia na realizáciu projektu, vrátane súhlasu s pripojením do elektrizačnej sústavy, ak je relevantný.

Foto: Filip Spevár

Do vyčerpania alokovaných zdrojov

SIEA uvádza, že v rámci výzvy bolo nutné stanoviť jednoznačné pravidlá, aby sa dalo jednoducho odlíšiť, že vyrobená elektrina sa nevyužíva na hospodárske účely iných subjektov. Zároveň platí, že do distribučnej sústavy je možné dodávať maximálne 20 % celkového ročného objemu vyrobenej elektrickej energie. Zvyšok má pokrývať spotrebu nehospodárskych činností žiadateľa.

Výzva bude otvorená do vyčerpania alokovaných finančných prostriedkov. Žiadosti je možné predkladať priebežne k termínom hodnotiacich kôl. Termín pre uzavretie prvého hodnotiaceho kola je stanovaná na 28. február 2023.

7. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+