MojElektromobil

Skupina Volkswagen AG v pondelok oznámila, že investuje 800 miliónov USD (702,4 mil. €) do výroby nového elektromobilov vo svojej fabrike v USA v štáte Tennessee a informovala verejnosť o vytvorení globálnej alinacie s Ford Motor Company v tejto oblasti.

Dnes túto správu uvítal aj známy skeptik elektromobility, americký prezident Donald Trump.

Volkswagen will be investing $800 million to build electric cars in the U.S. Congratulations to Chattanooga, Tennessee. A BIG WIN!

Zveřejnil(a) Donald J. Trump dne Úterý 15. ledna 2019

Nemecká automobilka na autosalóne v Detroite povedala, že v závode v meste Chattanooga vytvorí 1 000 nových pracovných miest a že výroba elektromobilov sa začne v roku 2022.

CEO Volkswagenu Herbert Diess uviedol, že spoločnosť zvažuje výstavbu luxusných modelov Audi v Spojených štátoch, no bližšie to nešpecifikoval.

Nemecké automobilky boli v poslednom čase pod tlakom prezidenta Trumpa, aby zvýšili svoje investície v USA. Diess a jeho kolegovia z BMW a Daimler sa v decembri stretli s Trumpom v Bielom dome, aby vyjednali podmienky, v rámci ktorých by nemuseli byť ich vozidlá zaťažené tarifami na európské autá.

„Investícia v Tennessee je signálom pre vládu, že sa naozaj angažujeme v Spojených štátoch,“ povedala Diess médiám na autosalóne.

Volkswagen a Ford sa už dohodli na vytvorení globálnej aliancie, v rámci ktorej budú vyvíjať SUV a stredne veľké pickupy. Prebieha medzi nimi aj diskusia o spolupráci na elektrických a autonómnych vozidlách.

VW bude v americkej fabrike používať novú modulárnu platformu pre elektromobily (MEB). VW ju navrhol ako základný stavebný blok pre všetky budúce elektromobily. Skonsoliduje v nej všetky elektronické ovládacie prvky a zníži počet mikroprocesorov.

Volkswagen buduje prvú továreň výhradne na výrobu elektromobilov v meste Zwickau v Nemecku a začne tu s výrobou na platforme MEB už do konca tohto roka. Pridá i výrobu elektromobilov v oboch svojich továrňach v Číne do roku 2020 a  takisto v nemeckých továrňach do roku 2022.

Prvé elektrické SUV VW príde do roku 2020 a bude sériovou verziou SUV konceptu z minulého roku. Bude mať interiér stredne veľkého SUV a podvozok kompaktného SUV.

VW má v elektromobilite veľké plány. Do roku 2023 plánuje vyčleniť takmer 44 miliárd eur na vývoj a výrobu elektromobilov a do roku 2025 chce predávať až 1 milión bezemisných vozidiel ročne.

16. januára 2019

+