MojElektromobil

Nie je žiadnym tajomstvom, že ešte dynamickejšiemu rastu popularity elektromobilov bráni nedokonalá infraštruktúra. Zvyšovanie počtu nabíjacích staníc a zvyšovanie ich efektivity sú preto jednou z priorít pre rozvoj elektromobility. Japonský štandard CHAdeMO teraz prichádza v novej verzii, ktorá strojnásobila výkon jednej z najpopulárnejších nabíjacích staníc vo svete.

Najrozšírenejší nabíjací štandard

Hoci o tom možno neviete, práve štandard CHAdeMO patrí medzi najrozšírenejšie vo svete a podľa zástupcov spoločnosti dokonca ide o úplne najrozšírenejší štandard. Vo februári tohto roku bolo na svete celkovo 13 882 nabíjacích staníc s týmto štandardom, čo je viac ako v prípade populárneho štandardu Combo v USA či vlastného štandardu automobilov Tesla. Až 4 052 z týchto nabíjacích staníc je v Európe, takže je možné, že ste sa s nimi už stretli a ani ste o tom nevedeli.

Náš tip
Chargie: Platforma pre verejné zdieľanie domácich nabíjacích staníc

V Japonsku teraz predviedli novú generáciu CHAdeMO s označením ver. 1.2. Tá je ale oproti predchodcom oveľa rýchlejšia. Ponúka trojnásobne vyšší výkon (150 kW oproti 50 kW) pod výrazne vyšším prúdom (400 A oproti 125 A). Vďaka tomu je nabíjanie neporovnateľne rýchlejšie a používanie elektromobilu oveľa pohodlnejšie. O málo tak predčí aj Tesla Supercharger.

CHAdeMO vládne nabíjaniu elektromobilov vo svete

Podľa predstaviteľov spoločnosti sa po cestách pohybuje už vyše pol milióna elektromobilov, z ktorých mnohé budú môcť využívať plný potenciál nového štandardu nabíjacích staníc. Veríme, že už čoskoro sa tieto nabíjačky dostanú aj do Európy a že budú ďalšou motiváciou pre šoférov, ktorí zvažujú kúpu elektromobilu.

Zdroj: CHAdeMO via insideevs, nikkei, titulná foto: insideevs.com

eautoportal zdielanie

9. mája 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+