MojElektromobil

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravuje viaceré zmeny vyhlášky, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia dodávky elektriny. Ako oznámil prostredníctvom tlačovej správy, nedávno bola ukončená verejná konzultácia a pripomienky od odbornej verejnosti boli spracované. Teraz informuje o tom, na aké zmeny sa máme pripraviť. Súčasne boli zverejnené prvé odhady ceny elektrickej energie pre rok 2024.

Pripravované zmeny

URSO v kontexte pripravovanej vyhlášky LP/2023/79 spomína tri kľúčové zmeny:

Maximálna regulovaná cena za dodávku elektriny bude stanovená samostatne pre domácnosti a pre zraniteľných odberateľov mimo domácností, pričom dodávatelia budú mať možnosť stanoviť samostatné regulované cenníky aj pre jednotlivé odberateľské skupiny.

Rozhodujúce obdobie pre určenie referenčnej ceny elektriny pre účely stanovenia maximálnej ceny za dodávku elektriny na rok 2024 bude stanovené na 2. a 3. kvartál 2023. Cieľom tejto úpravy je rozložiť trhové riziko pri nákupe elektriny a umožniť dodávateľom predkladať cenové návrhy na ďalší kalendárny rok s dostatočným predstihom.

Hodnota rozdielu viacpásmových sadzieb (medzi vysokou a nízkou tarifou) bude stanovená v minimálnej výške 20 %. Cieľom je umožniť tým odberateľom, ktorí majú záujem a možnosť zmeny svojho odberateľského diagramu, usporiť na nákladoch na elektrinu

Odhadované ceny elektrickej energie na rok 2024

Úrad upozorňuje, že trhové ceny energií sú naďalej veľmi volatilné a nepredvídateľné. Napriek tomu zverejňuje prvotný odhad cien na rok 2024, a to pri elektrickej energii aj pri plyne. Podotýka, že trhové ceny síce poklesli, no stále sa nachádzajú vysoko nad aktuálnymi cenami za dodávku elektriny a plynu pre domácnosti a mnohých zraniteľných odberateľov mimo domácností – vládou zastropené ceny.

Napríklad, úroveň trhových cien ročných forwardov elektriny na rok 2024 sa pohybuje v rozmedzí cca 140-190 Eur/MWh za posledný mesiac. To je približne 2,5 až 3 násobok súčasnej ceny elektriny – komodity (61,20 Eur/MWh), ktorá bola sprístupnená domácnostiam na základe všeobecno-hospodárskeho záujmu schváleného vládou SR pre rok 2023.

V prípade plynu, vládou SR zastropovaná cena za dodávku plynu pre domácnosti a vybrané skupiny zraniteľných odberateľov je približne o polovicu nižšia ako úroveň trhových cien ročných forwardov zemného plynu na rok 2024 za posledný mesiac, cca 50 až 60 Eur/MWh.

Uvedené úrovne trhových cien elektriny a plynu sú zároveň nižšie ako cenové stropy stanovené vládou SR (199 Eur/MWh elektrina a 99 Eur/MWh plyn) pre účely kompenzačných schém pre malých a stredných odberateľov energií.

22. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+