MojElektromobil

Elektromobilita nie je len o osobných autách. Preniká do rôznych oblastí, vrátane segmentu nákladných vozidiel či verejnej dopravy. Práve na zaujímavé projekty spojené s elektrickými autobusmi nedávno upozornil portál Electrek.

Do experimentu s nasadením desiatok elektrických autobusov pre školstvo sa najnovšie púšťa Južná Kalifornia. Plánom je využívanie flotily pozostávajúcej zo 42 elektrických autobusov, aby sa priamo v reálnej prevádzke mohli overiť všetky praktické aspekty takejto elektrifikácie. 

Elektrické autobusy sa majú blížiť cenovej parite s tradičnými dieselovými modelmi, preto ich využívanie začína dávať veľký zmysel. Hoci nejde o prvý projekt tohto typu, kalifornský experiment so spoločnosťou InCharge Energy má byť najväčším, čo znamená, že potenciálne môže priniesť množstvo praktických dát a formovať budúcnosť prepravy študentov. 

Americké školstvo už dlhší čas využíva služby spoločností Highland Electric Fleets a Thomas Built Buses, ktoré sú schopné elektrické flotily školských autobusov prevádzkovať za rovnakých cenových podmienok ako spaľovacie protiklady. Očakáva sa, že v dohľadnej dobe na tom bude rovnako čoraz väčší počet spoločností. 

Spomínaná dvojica spoločností ponúka komplexné služby spojené s vozovými parkami pre vzdelávacie inštitúcie. Pomáha s implementáciou nabíjacej infraštruktúry, správou vozového parku či školením vodičov. 

Zjednodušene povedané ide o model na báze predplatného, kedy sa inštitúcie nemusia púšťať do objemných jednorázových investícií. Z tohto dôvodu sú elektrické autobusy obzvlášť zaujímavou možnosťou. Kvôli nízkym prevádzkovým nákladom sa z dlhodobého hľadiska ich využívanie môže oplatiť. Elektrifikácia školských autobusov preto získava čoraz väčšiu podporu.

Kalifornská flotila 42 elektrických autobusov bude využívaná na prepravu približne 31 000 študentov pre desiatky škôl. Pre ich plynulú prevádzku bude využívaná nabíjacia infraštruktúra pozostávajúca zo 43 nabíjacích staníc s nabíjacím výkonom 24 kW. S celým projektom je spojené aj vyhodnocovanie reálnemu efektu zníženia prepravných emisií. Spustenie je plánované už pre najbližší školský rok.

21. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+