MojElektromobil

Slovenské domácnosti v roku 2023 čaká nepríjemný scenár, ktorý sa dotkne aj nabíjania elektromobilov. Cena za elektrickú energiu pre domácnosti v roku 2023 podľa aktuálnych prepočtov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) porastie minimálne o 50%.

To všetko napriek tomu, že štát mal so Slovenskými elektrárňami uzavrieť memorandum o zastropovaní cien elektriny pre domácnosti na roky 2023 a 2024. Aj s využitím dohodnutej „lacnejšej elektrickej energie“ však ceny pre domácnosti v konečnom dôsledku výrazne porastú. Najmä kvôli rastúcom poplatkom za distribúciu, prenos a straty. Rovnako tak je otázne, akú veľkú časť spotreby domácnosti bude možné pokryť z balíka elektrickej energie za zastropenú cenu.

O polovicu alebo až dvojnásobne

Spravodajský portál Denník N sa dostal k materiálom ÚRSO s aktuálnym prepočtom 3 možných scenárov. V ideálnom prípade si domácnosti priplatia o polovicu, v tomto najhoršom, za aktuálnych predpokladov, budú za energie platiť dvojnásobok.

  • Prvý optimistický scenár počíta s tým, že domácnosti dostanú elektrickú energiu 287 € za 1 MWh, čo znamená, že v porovnaní s rokom 2022 by sa im účet zvýšil o 51%.
  • Druhý scenár počíta s cenou 327 € za 1 MWh, čo by znamenalo zvýšenie ceny o 72%.
  • Tretí scenár počíta, že cena za 1 MWh narastie zo 190 na 387 €.

Jednotlivé scenáre sa líšia tým, aký veľký objem spotreby elektrickej energie by bol pokrytý z objemu dohodnutej lacnej energie – celá spotreba alebo len 85% priemeru. Rovnako tak sa líšia v tom, či budú do konečnej ceny pre domácnosti premietnuté zvýšené poplatky za distribúciu, prenos a straty.

Prepočty vychádzajú z aktuálneho stavu, predpokladov a známeho diania. Podľa portálu Denník N je v hre teoreticky aj možnosť, že konečné navýšenie ceny bude nižšie než pri najlepšom z prezentovaných scenárov. Konečnú cenu elektrickej energie pre rok 2023 stanoví Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ešte pred koncom aktuálneho kalendárneho roka po zohľadnení všetkých uzatvorených dohôd.

8. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+