MojElektromobil

Po bezprecedentnom náraste cien v roku 2022 ceny batérií v tomto roku opäť klesajú. Podľa analýzy BloombergNEF (BNEF) cena lítium-iónových batérií klesla o 14 % na rekordne nízku úroveň 127 eur/kWh. Dôvodom je pokles cien surovín a komponentov, keďže sa zvýšila výrobná kapacita vo všetkých častiach hodnotového reťazca batérií, zatiaľ čo nárast dopytu za očakávaniami.

Vývoj dopytu za posledný rok

Z analýzy vyplýva, že dopyt po batériách v oblasti výroby elektromobilov a stacionárnych uložísk energie stále rastie medziročným tempom 53 %. Napriek tomuto rastu hlavní výrobcovia batérií zaznamenali nižšie využitie výrobných kapacít, pričom dopyt a tržby nesplnili očakávania mnohých spoločností. V dôsledku toho mnohí výrobcovia elektrických vozidiel a batérií prehodnotili svoje výrobné ciele, čo následne ovplyvnilo ceny batérií. Ceny lítia dosiahli najvyššiu úroveň koncom roka 2022, ale vtedajšie obavy, že ceny zostanú vysoké, do veľkej miery ustúpili a ceny teraz opäť klesajú.

Hlavná autorka správy uviedla:

“Je to ďalší rok, v ktorom ceny batérií tesne nasledovali ceny surovín. Počas mnohých rokov, keď sme robili tento prieskum, boli klesajúce ceny poháňané poznatkami z rozsahu a technologickými inováciami, ale táto dynamika sa zmenila. Pokles cien v tomto roku bol spôsobený výrazným rastom výrobnej kapacity v celom hodnotovom reťazci v kombinácii so slabším dopytom, než sa očakávalo.”

Evelina Stoikou, vedúca spolupracovníčka pre skladovanie energie v spoločnosti BNEF


Cena batérie v elektromobile

V prípade batérií pre elektrické vozidlá boli ceny v roku 2023 na základe objemovo váženého priemeru vo výške 117 eur/kWh. Na úrovni batériových článkov pre BEV boli priemerné ceny len 81 eur/kWh.

Regionálne rozdiely

Z regionálneho hľadiska boli priemerné ceny batérií najnižšie v Číne, a to 115 eur/kWh. V USA boli ceny balíkov vyššie o 11 % a v Európe o 20 %. Vyššie ceny odrážajú relatívne nižšiu rozvinutosť týchto trhov, vyššie výrobné náklady a menšie objemy výroby. V Číne tento rok tiež prebiehala silná cenová konkurencia, keďže výrobcovia batérií zvyšovali výrobnú kapacitu s cieľom zvýšiť podiel na rastúcom dopyte po batériách.

Mohlo by vás zaujímať:

Rozdiely LFP vs. NMC batérií

Priemysel pokračuje v prechode na nízkonákladovú katódovú chémiu známu ako fosfát lítia a železa (LFP). Tieto balíky a články mali najnižšie celosvetové vážené priemerné ceny, a to 119 eur/kWh, resp. 87 eur/kWh. Je to prvý rok, keď podľa analýzy BNEF priemerné ceny článkov LFP klesli pod 91 eur/kWh. V roku 2023 boli články LFP v priemere o 32 % lacnejšie ako lítiové články s oxidom nikel-mangán-kobalt (NMC).

Ďalší vývoj cien batérii do budúcnosti

Ťažiari a obchodníci s kovmi v prieskume očakávajú, že ceny kľúčových kovov pre batérie, ako je lítium, nikel a kobalt, sa v roku 2024 ešte znížia. Vzhľadom na to spoločnosť BNEF očakáva, že priemerné ceny batérií v budúcom roku opäť klesnú. Technologické inovácie a zdokonaľovanie výroby by mali v nasledujúcich rokoch viesť k ďalšiemu poklesu cien batérií na 103 eur/kWh v roku 2025 a 73 eur/kWh v roku 2030.

elektromobil bateria
Zdroj: OpenAccessGovernment

Pokračujúce investície do výskumu a vývoja, zlepšovania výrobných procesov a rozširovania kapacít v celom dodávateľskom reťazci pomôžu v nasledujúcom desaťročí zlepšiť technológiu batérií a znížiť náklady. BloombergNEF očakáva, že technológie novej generácie, ako sú anódy z kremíka a kovového lítia, elektrolyty v pevnej fáze, nový materiál katód a nové výrobné procesy článkov, zohrajú dôležitú úlohu pri ďalšom vývoji cien.

Náš tip
Aká je skutočná cena batérií v elektromobiloch?
30. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+