MojElektromobil

Čínska automobilka BYD začiatkom apríla 2021 predstavila štvoricu nových elektromobilov, ktoré využívajú jej batériovú technológiu “Blade Battery”. Tieto batérie sú zaujímavé hlavne z dôvodu primárnej orientácie na bezpečnosť. Automobilka si pri ich vývoji dala záležať na tom, aby výsledný produkt odstrániť akékoľvek obavy koncového používateľa.

Výsledkom sú batérie s extrémnou odolnosťou. Počas extenzívneho testovania boli demolované, ohýbané, zohrievané v peci na 300°C a “prebité” na 260% kapacity. V žiadnom z týchto prípadov vážneho poškodenia sa nevznietili ani nedošlo k ich výbuchu. Práve táto skutočnosť je teraz hlavným ťahákom technológie “Blade Battery”.

Batérie sa už v dohľadnej dobe konečne dostanú aj na cesty v reálnych elektromobiloch. Pýšiť sa nimi bude štvorica vozidiel 2021 Tang EV, Qin PLUS EV, Song PLUS EV a 2021 BYD e2, všetko z produkcie BYD. Nie je vylúčené, že novinky sa postupom času dostanú aj na európsky trh. Koniec-koncov, taký je aj prípad elektrického SUV BYD Tang.

Skromné predstavenie

Základné informácie o jednotlivých modeloch zhrnul portál CnEVPost. Model 2021 Tang EV je vybavený batériou s kapacitou 86,4 kWh, má dosahovať dojazd 565 km (NEDC) a nabitie z 30 na 80% celkovej kapacity prebehne za 30 minút. Zrýchlenie sa v závislosti od konkrétnej výbavy pohybuje v rozmedzí 4,4 až 8,9 sekundy.

2021 Tang EV | Zdroj: CnEVPost

 

Ostatné modely boli spomenuté ešte stručnejšie, bez podrobných konfigurácií a technických detailov:

  • Qin PLUS EV – 600 km dojazd (NEDC), infotainment systém DiLink 3.0 s dotykovou obrazovkou
  • Song PLUS EV – 505 km dojazd (NEDC), infotainment systém DiLink 3.0 s dotykovou obrazovkou
  • 2021 BYD e2 – 401 km dojazd (NEDC), odomykanie smartfónom cez NFC, inteligentné nabíjanie cez CCS, diaľkové ovládanie vybraných funkcií cez smartfón

Informácie o cene a dostupnosti pre iné, než domáci trh, zostávajú nateraz záhadou.

Záujem o Blade batérie

Blade batérie s novou lítium-železo-fosfátovou (LFP) chémiou a špeciálnym cell-to-pack systémom sú štandardnou výbavou všetkých spomínaných modelov. Zakladateľ automobilky BYD, Wang Chuanfu, pri prezentácií nových elektromobilov uviedol aj to, že produkcia batérií je postupne zvyšovaná a používané budú aj vo vozidlách luxusnej značky Hongqi.

BYD bude v dohľadnej dobe novú batériovú technológiu používať pre všetky elektromobily zo svojej produkcie. Postupom času sa majú dostať aj do modelov ďalších značiek.

Náš tip
Čínske elektrické SUV BYD Tang prichádza do Európy, prekvapí cenou
13. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+