MojElektromobil

Koniec februára 2024 prináša nepríjemné správy. Spoločnosť Bosch prehodnotila svoj zámer rozširovať výrobu pohonných jednotiek pre elektrické bicykle, tzv. Bosch eBike Systems. Tá mala smerovať na východné Slovensko, konkrétne do priemyselného parku pri obci Záborské.

Ešte donedávna to vyzeralo ako hotová vec. Teraz sa náhle dozvedáme, že spoločnosť mení plány. Ako potvrdilo Ministerstvo hospodárstva, firma urobila strategické rozhodnutie a nebude rozširovať svoje výrobné prevádzky, čím sa zastavili aj rokovania o potenciálnej investícii pri obci Záborské na východnom Slovensku.

Dôvodom má by klesajúci dopyt po elektrobicykloch. Jednou vecou je to, že Bosch nebude rozširovať výrobu a prijímať nových ľudí, no dokonca dochádza k tomu, že firma zastavuje výrobu vo svojom existujúcom závode v Petrovanoch, čo ma tiež súvisieť s poklesom dopytu. Podľa dostupných informácií v dôsledku toho príde o prácu približne 200 súčasných zamestnancov.

Ide o poriadne prekvapivý vývoj situácie. Namiesto rozširovania pracovných miest, ktorých malo vzniknúť až 400, teraz prichádza o prácu 200 ľudí. Od marca 2024 má byť zrušená celá výroba v Petrovanoch.

Súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR tvrdí, že rezort bol pripravený urobiť potrebné zmeny v rokovacom tíme a  pripravené boli i riešenia na výkup pozemkov pre obyvateľov obce Záborské na základe nových znaleckých posudkov. Tieto kroky však už nedokázali zmeniť rozhodnutie spoločnosti Bosch ovplyvnené trhovými faktormi,  z toho dôvodu sa zastaví i príprava priemyselného parku v Záborskom.

Bosch definitívne potvrdil výrobu elektromotorov na východe Slovenska

12.10.2022

Bosch si pre svoj ďalší rozvoj definitívne vybral východné Slovensko. Informoval o tom priamo tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR. Skupina prostredníctvom svojej divízie Bosch Electrical Drives reaguje na rastúci dopyt a rozširuje výrobu pohonných jednotiek pre elektrické bicykle, tzv. Bosch eBike Systems.

Po preskúmaní rôznych možností sa skupina Bosch rozhodla zriadiť prevádzku v prenajatých priestoroch na východe Slovenska, pričom o konkrétnej lokalite sa rozhodne v krátkom čase. Ako silný kandidát sa pritom už koncom augusta 2022 spomínala obec Záborské pri Prešove, no túto informáciu ešte oficiálne nepotvrdil investor ani zástupcovia MH SR.

Začiatok produkcie, kde by malo nájsť pracovné miesta 400 zamestnancov, je naplánovaný na koniec roka 2023. O plánoch investora v auguste informoval vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý okrem industriálneho parku “Záborské Industrial Park” spomínal aj 4 000 pracovných pozícii. Bosch teraz ale priamo potvrdzuje len desatinu, teda spomínaných 400 pracovných miest.

V závislosti od vývoja trhu Bosch plánuje zvážiť ďalšie rozširovanie svojich aktivít na východnom Slovensku, pričom o príslušných krokoch rokuje s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky.

Bosch má postaviť pri Prešove fabriku a vytvoriť tak 4 000 pracovných miest

25. augusta 2022

Portál Aktuality.sk hlási, že do obce pri meste Prešov zamieri fabrika spoločnosti Bosch. V stredu, 24. augusta 2022, o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Tento projekt má priniesť až 4 000 voľných pracovných miest.

Bosch bude predstavovať ďalšiu posilu ekonomiky východného Slovenska

Bosch bude musieť najskôr požiadať o investičnú pomoc od štátu vo výške 37 miliónov eur. Takáto investícia ponúkne prácu asi 4 000 ľuďom. “Východ potrebuje takéto investície ako soľ”, uviedol Richard Sulík na sociálnej sieti. Bosch svoju továreň postaví v obci Záborské pri Prešove. Vyrábať tu bude motory do elektrobicyklov.

“Záborské Industrial Park” má plánovanú výmeru 115,74 hektára. Tento park má predpoklad prilákať investície nielen v oblasti priemyselnej výroby a služieb, ale aj v oblasti výskumu a vývoja. Spomenieme, že obec Záborské má niečo cez 1 100 obyvateľov. Zamestnanci z Prešova by museli dochádzať približne 10 kilometrov.

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s ministerstvom hospodárstva vyvinul maximálne úsilie pre úspešný príchod silného investora a následne umožnenie veľkého množstva pracovných pozícií. Ide o niečo, čo tomuto kraju rozhodne pomôže.

Bosch bude teda ďalšou ekonomickou posilou pre našu krajinu spolu s prichádzajúcou automobilkou Volvo. Tá má v rozmedzí rokov 2023 až 2027 na Slovensku preinvestovať viac ako 1,18 miliardy eur. Výstavba tohto závodu má začať už počas budúceho roka a postupne v rokoch 2025 až 2027 táto firma vytvorí 3 300 pracovných pozícií. Ďalším 10 000 zamestnancom ponúknu prácu subdodávatelia. Vo fabrike Volvo sa podľa odhadov ročne vyrobí až 250 000 automobilov.

28. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+