MojElektromobil

BMW pri príležitosti osláv 50. narodenín divízie BMW M GmbH prináša svoj vysokovýkonný plug-in hybrid BMW XM, ktorý je prvým originálnym výtvorom divízie BMW M od predstavenia legendárneho vozidla BMW M1.

BMW XM: Výkon

Pohon M HYBRID v modeli BMW XM poskytuje celkový výkon 480 kW (653 k), ktorý vytvára kombinácia spaľovacieho motora s výkonom až 360 kW (489 koní) a elektrického pohonu s výkonom až 145 kW (197 koní).

Základom je novo vyvinutý, klasicky vysokootáčkový motor V8 so špičkovou technológiou M TwinPower Turbo. Tento 4,4-litrový agregát je vybavený priečne uloženým výfukovým potrubím a optimalizovaným procesom separácie oleja.

Osemvalcovému motoru pri jeho práci pomáha elektromotor integrovaný do osemstupňovej automatickej prevodovky M Steptronic. Pohonná sila motora je k dispozícii už okamžite pri rozbehu, čím poskytuje bez váhania odozvu na každý pohyb akcelerátora.

Pohon M HYBRID produkuje maximálny celkový krútiaci moment 800 Nm (spaľovací motor s krútiacim momentom až 650 Nm v kombinácii s elektromotorom až do 280 Nm). Predradený stupeň zvyšuje efektívny maximálny krútiaci moment elektromotora na vstupe do prevodovky na 450 Nm. Model BMW XM šprintuje z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy.

Sila generovaná pohonnou sústavou sa prenáša na vozovku prostredníctvom systému pohonu všetkých kolies M xDrive, ktorého nastavenie uprednostňujúce zadné kolesá sa prejavuje najmä v režime 4WD Sport. Vodiči si môžu zvoliť aj režim 4WD Sand, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre jazdu cez duny a podobné povrchy. Plne variabilne pracuje aj diferenciál M Sport na zadnej náprave.

BMW v oblasti výkonu ešte pritvrdí. Na jeseň 2023 do ponuky zaradí najvýkonnejší sériovo vyrábaný automobil v histórii divízie BMW M GmbH. Pôjde o verziu BMW XM LABEL RED so systémovým výkonom 550 kW a maximálnym krútiacim momentom 1 000 Nm.

BMW XM | Foto: BMW

Dojazd a nabíjanie

Tlačidlo M Hybrid na stredovej konzole sa používa na výber jedného z troch jazdných režimov vrátane režimu ELECTRIC pre jazdu s nulovými lokálnymi emisiami pri rýchlostiach do 140 km/h a na maximálnu vzdialenosť 82 – 88 km (podľa cyklu WLTP).

Je to vďaka lítium-iónovej vysokonapäťovej batérii zabudovanej do spodnej časti vozidla, ktorá poskytuje využiteľnú kapacitu 25,7 kWh. Kombinovaná nabíjacia jednotka v BMW XM umožňuje nabíjanie striedavým prúdom až do výkonu 7,4 kW.

Okrem tlačidla M Hybrid pre výber medzi režimami HYBRID, ELECTRIC a eCONTROL je vo vozidle aj tlačidlo Setup. Poskytuje priamy prístup ku konfiguračným nastaveniam systému pohonu, podvozku, riadenia, brzdového systému, pohonu všetkých kolies M xDrive a úrovne rekuperácie brzdnej energie.

BMW XM | Foto: BMW

Vonkajší dizajn modelu BMW XM vyjadruje exkluzivitu, neprehliadnuteľnú príťažlivosť a výkon. Expresívny štýl vonkajšieho dizajnu modelu BMW XM pokračuje aj v interiéri. Kokpit a predné sedadlá sú navrhnuté výhradne pre aktívny zážitok z jazdy.

Štandardná výbava zahŕňa M multifunkčné sedadlá, oporné plochy na kolená a M kožený volant špecifický pre daný model, spolu so špecifickou M grafikou vrátane indikátorov radenia zobrazených na zaoblenej obrazovke BMW Curved Display aj na BMW Head-Up Display.

Model BMW XM sa štandardne dodáva s BMW Live Cockpit Professional, ktorý so sebou prináša M-špecifickú verziu najnovšej generácie multisenzorického zážitku z vozidla BMW iDrive. Využíva operačný systém BMW Operating System 8 a obsahuje zakrivený displej BMW Curved Display tvorený 12,3-palcovým informačným displejom prístrojovej dosky a stredovým ovládacím displejom so 14,9-palcovou uhlopriečkou.

BMW XM | Foto: BMW

Široká ponuka asistenčných systémov

Vozidlo BMW XM sa môže pochváliť širokou ponukou výberu asistenčných systémov vodiča. Štandardná výbava zahŕňa systém Driving Assistant, ktorý obsahuje prvky ako výstrahu pred kolíziou Front Collision Warning, výstrahu pred opustením jazdného pruhu Lane Departure Warning vrátane návratu do jazdného pruhu s asistenciou riadenia, asistenta pri vyhýbaní Evasion Assistant, asistent bdelosti Alertness Assistant a systém čítania dopravných značiek s rýchlostným obmedzením Info Limit Speed Limit.

Na požiadanie dodávaný systém Driving Assistant Professional kombinuje Systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go s množstvom ďalších funkcií vrátane Asistenta riadenia a jazdného pruhu Steering and Lane Control Assistant, rozpoznávania semaforov, automatického asistenta pre obmedzenie rýchlosti Speed Limit Assist a aktívnej navigácie Active Navigation.

Súčasť štandardnej výbavy tvorí aj parkovací asistent Parking Assistant Plus. Okrem Cúvacieho asistenta Reversing Assistant obsahuje aj funkcie Parking View, panoramatické zobrazenie Panorama View vpredu a vzadu a 3D zobrazenie.

BMW XM | Foto: BMW

BMW XM: Cena a dostupnosť

Slovenské zastúpenie značky BMW zverejnilo informácie o cene BMW XM. Cena základnej verzie začína na 171 810 €. To znamená, že tento model sa radí medzi tie najdrahšie plug-in hybridy na slovenskom trhu. Na cenovom vrchole sa nachádza po boku Mercedes-Benz AMG GT 63 S E PERFORMANCE a modelov Range Rover PHEV.

Automobil je možné už teraz objednávať u autorizovaných predajcov BMW, jeho oficiálny vstup na trh je naplánovaný na jar 2023. Od leta bude k dispozícii ešte extrémnejší variant BMW XM RED LABEL s celkovým výkonom 550 kW/748 k.

BMW XM | Foto: BMW
30. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+