MojElektromobil

Generálny riaditeľ divízie BMW M, Frank van Meel, ešte koncom júla 2023 prezradil, že nová generácia modelov M3 a M4 na trh dorazí už len s jedným typom pohonu. Jednoducho povedané, značka sa rozhoduje či pri modeloch M3 a M4 staví na spaľovací alebo elektrický motor. Vybrať si chce práve jednu z týchto možností. Možno kombináciu v podobe hybridu vtedy vylúčil. Rozhodnutie ešte nepadlo, no celé je to pomerne jednoduché.

Nová generácia modelov BMW M3 a M4 musí byť prirodzene lepšia než tá aktuálna. Ak bude možné očakávané zlepšenia dosiahnuť s plne elektrickým pohonom, tak nová generácia modelov s najväčšou pravdepodobnosťou bude elektrická. Ak elektrický pohon nebude napĺňať očakávania, tak prednosť dostanú spaľovacie motory.

Napriek tomu to pre elektrickú verziu vyzeralo celkom sľubne. V septembri 2023 sa do obehu dostali informácie o registrovaní ochrannej známky iM3. To okamžite vyvolalo špekulácie, že elektrická verzia BMW M3 je za dverami. Písmenko “i” sa totiž zvykne objavovať na elektrických verziách modelov tejto značky. Preto sa automaticky očakávalo, že BMW iM3 bude práve elektrická verzia BMW M3. Ako ale informuje portál TopGear, vôbec to tak nebude.

Informácie poprel samotný Frank van Meel, ktorý uviedol, že na žiadnom vozidle nikdy nedovolí použiť kombináciu označení “i” a “M”. BMW M3 proste vždy ponesie označenie M3. Meel pripomenul, že to, čo je pod kapotou sa síce mení, no “M-ko” vždy bude len “M-ko”. Bez ohľadu na to, či išlo o verziu so štvorvalcom, šesťvalcom, osemvalcom alebo pohonom xDrive, tak vždy sa používalo len tradičné označenie BMW M3. A meniť sa to nebude.

Špekulácie o elektrickej verzii s označením BMW iM3 síce boli vyvrátené, no to, že BMW M3 časom prejde na elektrickú jazdu zostáva otvorené. Meel prezradil, že o takomto aute sníva spolu so svojim tímom, nateraz ale nemôže nič také potvrdiť: “Je to v našich srdciach, je to v našich mysliach. Ako “autičkári” o tom vždy premýšľame a skúšame autá tohto typu. Avšak nemôžem vám na povedať áno.” V podstate sme sa dostali tam, kde sme už boli. Elektrický športiak BMW M3 je možnosťou. Keď príde ten správny čas. Pozadie ochrannej známky “iM3” zostáva záhadou.

Náš tip
Škoda zahájila výrobu 4. generácie modelu Superb v Bratislave
4. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+