MojElektromobil

BMW na veľtrhu umenia Frieze Los Angeles ukázalo svoju predstavu spojenia umenia a inovácií. Slúži na to model BMW i5 Flow NOSTOKANA, ktorý kombinuje technológiu zmeny farieb vyvinutú automobilkou BMW s umeleckým jazykom juhoafrickej umelkyne Esther Mahlangu.

Mahlangu navrhla v roku 1991 v poradí 12. vozidlo BMW Art Car vychádzajúce z modelu BMW 525i, čím sa stala prvou ženou a prvým africkým umelcom, ktorému sa to podarilo.

Dizajnérsky kúsok s pripevnenými časťami filmu, ktorý možno elektronicky meniť, stelesňuje najnovší vývoj v technológii zmeny farieb povrchov vozidiel v spolupráci so spoločnosťou E Ink.

Na vozidle BMW i5 Flow NOSTOKANA, pomenovanom po Mahlanguinom prvom synovi, sa nachádzajú časti filmu, ktoré možno elektronicky meniť, pričom každý má dva pásy cez strechu, kapotu a zadnú časť, ako aj boky vozidla.

Podobne ako čítačka elektronických kníh, aj v každej fólii E Ink sa nachádza niekoľko miliónov mikrokapsúl. Štruktúru a usporiadanie farebných častíc, ktoré obsahujú, možno zmeniť privedením elektrického napätia.

Vytvorenie každého detailu komplexných ornamentov si vyžiadalo, aby sa na BMW i5 Flow NOSTOKANA upevnilo 1 349 častí fólie, z ktorých každá sa dá individuálne ovládať. “Živé umelecké dielo” je doplnené o zvukový mix, ktorý sa jemne začína na začiatku každej zmeny farby a s jej postupom zvyšuje intenzitu.

Proces rezania laserom používaný na orezanie fólie a dizajn elektronického ovládania vznikli v spolupráci so spoločnosťou E Ink. Prispôsobenie technológie pre zakrivené povrchy, ako aj naprogramovanie animácie, to všetko pochádza z vlastného vývoja BMW.

Od čiernobielej k pestrým farbám

Nie je to prvýkrát, čo BMW prezentuje elektromobil so schopnosťou “meniť farbu”. Elektroforetická technológia sa objavila už počas veľtrhu CES 2022, kde bola súčasťou prototypu BMW iX Flow. Na tom istom veľtrhu bol oficiálne predstavený aj model BMW iX M60.

Technológia sa vo vylepšenej verzii objavila aj o neskôr, opäť na veľtrhu CES. Spomínaná bola v súvislosti so štúdiou futuristického sedanu strednej triedy BMW i Vision Dee. Oproti pôvodnej verzii, ktorá dokázala meniť čiernou a bielou farbou, mal nový povrch karosérie na výber už z palety 32 rôznych farieb.

Značka sa tejto oblasti naďalej venuje. Aktuálna fáza vývoja teraz umožňuje ešte viac farieb a vzorov. Zároveň sú jednotlivé sekcie filmu robustnejšie – čo by mohlo uľahčiť prípadnú budúcu sériovú výrobu. Vozidlo BMW i5 Flow NOSTOKANA však zatiaľ zostane jediné svojho druhu.

BMW i Vision Dee – farby exteriéru | Zdroj: bmwgroup.com
Náš tip
Stará Honda Odyssey s technikou zo špičkového modelu Tesla Model S Plaid?
13. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+