MojElektromobil

V nórskej metropole čoskoro bude možné nabíjať elektromobily bezdrôtovo. Túto “vymoženosť” dostanú v pilotnom projekte taxíky, v budúcnosti sa počíta s rozšírením aj pre verejnosť.

Bezdrôtové nabíjanie s výkonom až 75 kW

Vďaka spolupráci s fínskou spoločnosťou Fortum a americkým Momentum Dynamics sa táto vízia stane skutočnosťou. Bezdrôtové nabíjačky budú nainštalované prevažne na taxi stanovištiach, zatiaľ čo elektromobily budú vybavené technológiou, ktoré bezdrôtové nabíjanie umožní a dokáže s týmito nabíjačkami spolupracovať. Výkon nabíjačiek by mal byť až 75 kW a nabíjanie bude prebiehať počas toho, ako taxikári čakajú na objednávku.

“Tento projekt bude prvým na svete, ktorý zavedie technológiu rýchleho bezdrôtového nabíjania taxíkov. Do budúcna určite pomôže ďalšiemu vývoju bezdrôtového nabíjania pre všetky elektromobily,” hovorí spoločnosť Fortum.

Spoločnosť Fortum nie je na trhu žiadnym nováčikom

Spoločnosť Fortum sa už dlhodobejšie venuje práve elektrifikovaniu flotíl taxíkov po celom svete. Hovorí aj o tom, že štandardná nabíjacia infraštruktúra pre taxíky nie je najvhodnejším riešením. Práve nové bezdrôtové nabíjanie by mohlo viacero problémov vyriešiť, taxikári tým pádom nebudú musieť čakať na nabíjacie miesto či vystupovať zo svojho vozidla. Stačí zaparkovať a elektromobil sa začne nabíjať.

Do roku 2023 budú taxíky v Osle úplne bez emisií

Taxíky v hlavnom meste Nórska by mali byť do roku 2023 kompletne bez emisií. Nórsko je príkladom toho, ako sa dá elektromobilita dotovať a je tiež krajinou, v ktorej jazdí najviac elektromobilov v prepočte na obyvateľa. Má vybudovanú veľmi kvalitnú sieť rýchlonabíjačiek a do vývoja elektromobility investuje nemalé peniaze. Výsledok je citeľný, obyvatelia kupujú elektromobily čoraz viac a viac, čo má okrem iných výhod aj priaznivé účinky na životné prostredie.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Revolúcia v rýchlonabíjaní: Bezdrôtové nabíjačky s výkonom 120 kW dosiahli 97% účinnosť
27. marca 2019
Zdroj: electrek.co

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+