MojElektromobil

Otázke elektromobility sa venuje viacero slovenských samospráv. Do svojich služieb nasadzujú elektrické autá a veľký záujem prejavili aj o výstavbu verejných nabíjacích staníc, ktoré vyrastú v 72 obciach po celom Slovensku.

Banská Bystrica však zachádza ešte o čosi ďalej. Ako informuje na svojej oficiálnej stránke, do služby mesta bol aktuálne v rámci testovacej prevádzky zaradený aj elektrický autobus. Zelený nízkopodlažný elektrobus s celkovou dĺžkou 12 metrov je schopný prepraviť takmer stovku cestujúcich. Prevádzku zabezpečuje priamo Dopravný podnik mesta Banská Bystrica.

Mesto ďalej uvádza, že by chcelo pristúpiť k celkovej modernizácii a zatraktívneniu systému verejnej dopravy. Požiadalo preto o finančné prostriedky z eurofondov, ktoré by mohli byť využité na stavebné úpravy deviatky autobusových zastávok. Verí, že prostriedky získa a pomocou plánovanej rekonštrukcie zlepší dopravnú situáciu na kritických úsekoch, kde sú prítomné nedostatky ako napríklad chýbajúce zastávkové pruhy.

Elektrobus bude v testovacej prevádzke približne mesiac, potom sa pristúpi k vyhodnoteniu projektu. Banská Bystrica sa tak na základe reálnych dát rozhodne, či sa elektrobus stane trvalou ozdobou vozového parku.

„Elektrobus budeme testovať tri až štyri týždne. Chceme zistiť, či vyhovuje našim cestám a aj cestujúcim. Doba nabíjania elektrobusu je približne sedem hodín. Dojazd autobusu na jedno nabitie je od 120 do 180 kilometrov. V závere si vyhodnotíme, či sa oplatí mať v našom vozidlovom parku takýto elektrobus aj z ekonomického hľadiska,“ objasňuje Miroslav Snopko, riaditeľ Dopravného podniku mesta Banská Bystrica.

18. marca 2020
Zdroj: Banská Bystrica

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+