MojElektromobil

V dnešnej dobe existuje na celom svete hneď niekoľko tisíc portálov, ktoré sa venujú témam spojeným s autami a mobilitou. Pár desiatok ich máme aj u nás na Slovensku, no rovnako sa popularite tešia aj v susednom Česku. Nie všetky však pracujú s informáciami v rámci noriem a pre vyššiu čítanosť (a vyššie zárobky z reklám) radi vytvárajú rozruch.

Jedným takýmto portálom je aj Autoforum.cz, ktorý sa po novom umiestnil na 297. mieste na stránke konspiratori.sk. Tá sumarizuje, ktoré stránky pracujú s nepodloženými, často úplne nezmyselnými informáciami, a podľa toho ich ohodnotí skóre od 1 do 10 bodov. Práve spomínané Autoforum dostalo hodnotenie 6,2 bodu.

Stále tak nepatrí medzi najkonšpiračnejšie weby, ako napríklad protiprudu.org, aeronet.news či na Slovenku populárny zemavek.sk. Hodnotenie 6,2 tak dostali lebo spĺňajú nasledovné kritéria:

  • Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.
  • Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, čiže tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napr. fotografie a videá použité v inom, zavádzajúcom kontexte, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti atď.
autoforum
Výber posledných článkov na webe | Zdroj: Autoforum.cz

“Jednou z tém, ktorá sa na webe pravidelne objavuje, je elektromobilita. Diskusia o jej výhodách a nevýhodách je legitímna a má byť založená na racionálnych argumentoch a dátach. Avšak portál autoforum.cz poskytuje tendenčný, jednostranný a negatívny pohľad na elektromobilitu, pričom využíva aj manipulatívny obsah a nepresnosti v článkoch, ktorých príklady uvádzame nižšie.”

Konspiratori.sk

Ako najväčší problém vnímajú elektromobilitu

Ako môžete vidieť, najväčší nepriateľ stránky je práve elektromobilita. Na tom by možno nebolo nič zlé, veď každý môže mať na túto tému rôzny názor. Ten ich však prechádza do bezpredmetnýchbanálnych tém, ktoré až veľmi často dopĺňajú polopravdy a “konšpirácie”. Už aj na našom portáli sme sa párkrát venovali vyvracaniu klamstiev, ktoré umiestnili na svoj web. Klamali napríklad o nedomyslenom nabíjaní v Holandsku, ničení zeme ťažbou vzácnych kovov či zlom dopade sankcií Rusku pre EU.

Názor si tak urobte sami, či ide o konšpiračný web alebo mu len krivdíme. Netvrdíme, že má elektromobilita vychytané všetky muchy, no zbytočne preháňať tiež nie je úplne na mieste. Zbytočne tak portál vytvára nenávisť voči elektromobilite, majiteľom elektromobilov či spoločnostiam, ktoré ich na trh prinášajú. Celý rozbor lží a poloprávd si môžete pozrieť na stránke konspiratori.sk. O klamstvách informoval aj portál Manipulatori.cz, no dokonca môžete na Facebooku nájsť aj stránku Autoforum nelži nám.cz, kde sa rovnako venujú vyvracaniu klamstiev, ktoré Autoforum uverejnilo na svojich stránkach.

Náš tip
Najnovší Mercedes-Benz eSprinter posúva hranice elektrických úžitkových vozidiel
24. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+