MojElektromobil

Divízia Mercedes-Benz Vans pokračuje v elektrifikácii svojich modelov. Aktuálne prináša najnovšiu generáciu známeho modelu Mercedes-Benz eSprinter, ktorá zaujme efektívnosťou, dojazdom aj ložným objemom.

Tri základné piliere

Nový eSprinter prináša množstvo technických noviniek a zakladá sa na novej koncepcii, ktorá sa skladá z troch modulov. Predný modul je jednotne koncipovaná predná časť a zahŕňa všetky vysokovoltové komponenty. Bez zmeny ho možno kombinovať so všetkými variantmi vozidiel bez ohľadu na rázvor a veľkosť akumulátora.

V spodku karosérie sa nachádza modul pre priestorovo úsporne integrovaný vysokovoltový akumulátor. Umiestnenie akumulátora medzi nápravami zaručuje spolu s robustným krytom akumulátora nízke ťažisko, ktoré pozitívne ovplyvňuje jazdné vlastnosti a zvyšuje bezpečnosť jazdy.

Mercedes-Benz eSprinter | Zdroj: Mercedes-Benz Vans

Tretím pilierom modulárnej konštrukcie je zadný modul s elektricky poháňanou zadnou nápravou. Podľa princípu stratégie používania rovnakých dielov sa používa vo všetkých variantoch nového vozidla eSprinter. V zadnom module je integrovaný aj kompaktný a výkonný elektromotor.

Dojazd až 500 kilometrov

V základe sa pozeráme na dlhé skriňové vozidlo s vysokou strechou. Je vybavené akumulátorom s využiteľnou kapacitou 113 kilowatthodín. Ložný objem dosahuje hodnotu 14 kubických metrov, najväčšia prípustná celková hmotnosť dosahuje až 4,25 tony.

Elektrický dojazd, založený na východiskovej simulácii cyklu WLTP, dosahuje až 400 kilometrov. Pri jazdení v mestskom prostredí je, podľa simulácií založených na mestskom cykle WLTP, možný dojazd až 500 kilometrov. S takýmto dojazdom sa vozidlo hodí aj na dlhšie jazdy. Zákazníci ale majú reálne na výber z troch batérií troch kapacít – 56 kilowatthodín, ďalší 81 kilowatthodín a 113 kilowatthodín. Chémia článkov je lítium-železo-fosfátu (LFP), a teda varianty akumulátora neobsahujú kobalt ani nikel.

Rýchle nabíjanie

Palubná nabíjačka, ktorá napríklad pri nabíjaní striedavým prúdom cez nabíjaciu skrinku premieňa elektrický prúd vo vozidle, dosahuje maximálny výkon 11 kW. Na rýchlonabíjacej stanici je možné nový eSprinter nabíjať s výkonom až 115 kW.

Pre zákazníkov to v prípade rýchleho nabíjania konkrétne znamená, že sa akumulátor s kapacitou 56 kilowatthodín z 10 na 80 percent nabije za približne 28 minút. Akumulátor s využiteľnou kapacitou 113 kilowatthodín na to potrebuje približne 42 minút.

Synchrónny motor s permanentným magnetom (PSM), ktorý váži len približne 130 kilogramov, sa vyznačuje vysokou efektívnosťou a optimalizovaným teplotným manažmentom. Motor je k dispozícii v dvoch výkonových stupňoch s výkonom 100 kW, prípadne so špičkovým výkonom 150 kW a poskytuje krútiaci moment až 400 Nm.

Elektricky poháňaná zadná náprava okrem klasického skriňového vozidla umožňuje zostaviť aj otvorené konštrukčné vzory. Zákazník tým získava výhody, pokiaľ ide o zástavby a nadstavby, dĺžky vozidla (A2 a A3), maximálnu celkovú hmotnosť (až 4,25 tony) či hodnoty zaťaženia prívesu (až 2 tony).

Mercedes-Benz eSprinter | Zdroj: Mercedes-Benz Vans

Moderný softvér

Model využíva inovatívnu koncepciu používateľského zážitku Mercedes-Benz (MBUX) s najnovšou generáciou softvéru, akú zákazníci doteraz poznali len z osobných automobilov Mercedes-Benz. Počas všedného dňa s elektrickým vozidlom zákazníkov podporuje množstvo funkcií a služieb.

Navigácia s Elektrickou inteligenciou sa postará o čo najvyššiu istotu pri plánovaní: v reálnom čase a v závislosti od aktuálnej dopravnej situácie a topografie trasy napríklad zobrazí aktuálny dojazd. Okrem toho vypočíta aj najlepšiu možnú stratégiu nabíjania, aby vozidlo dorazilo do cieľa cesty čo najrýchlejšie alebo aby malo v cieli cesty želaný stav nabitia (SoC).

Nový eSprinter sa začne uvádzať na trh v druhej polovici roku 2023 v USA a Kanade. V Európe bude tento prvý variant skriňového vozidla uvedený na trh na konci roku 2023 a po ňom budú postupne nasledovať otvorený konštrukčný vzor a ďalšie varianty akumulátora.

Mercedes-Benz eSprinter | Zdroj: Mercedes-Benz Vans

V segmente elektrických úžitkových vozidiel nájdeme viacero zaujímavých modelov, ktoré sa predávajú aj priamo na Slovensku. Spomenúť si môžeme napríklad Citroën Berlingo Van Electric, Citroën ë-Jumpy Ëlectric, Opel Combo-e Life, Opel Combo-e Cargo či Renault Master E-Tech Electric.

23. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+