MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva tento týždeň vyhlásilo historicky prvú aukciu na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Aukcia je súčasťou reformy podpory OZE, ktorá má priniesť najlacnejšie ceny za zelenú energiu pri uplatnení trhového princípu. Priniesť by mala až 30 MW takzvanej zelenej energie.

Maximálna ponúknutá cena elektriny, ktorú bude ministerstvo akceptovať, je stanovená vo výške 84,98 eur/MWh pre slnečnú a veternú energiu a 106,80 eur/MWh pre všetky ostatné druhy obnoviteľných zdrojov energie. 

Predložené cenové ponuky budú v rámci výberového konania vyhodnocované len podľa výšky ponúknutej ceny. Záujemcovia o podporu môžu svoje cenové ponuky podávať do 30. apríla 2020. 

Na koho sa vzťahuje nové nariadenie?

Podporené budú zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom od 500 kW do 10 MW vrátane, ak ide o zariadenie využívajúce obnoviteľné zdroje energie okrem slnečnej energie. Pri zariadeniach využívajúcich slnečnú energiu sa bude podpora vzťahovať na inštalovaný výkon od 100 kW do 2 MW

Výberové konanie sa vzťahuje na nové zariadenia, produkujúce elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Lehota na uvedenie zariadenia do prevádzky je od 21 do 51 mesiacov od ukončenia výberového konania, a to v závislosti od typu používanej technológie.

Podpora bude poskytovaná formou príplatku a vyplácaná 15 rokov prostredníctvom zúčtovateľa podpory. Inak povedané, prevádzkovatelia týchto zariadení budú mať na 15 rokov štátom garantované výkupné ceny elektriny. Výrobca bude sám zodpovedný za uplatnenie elektriny na trhu a preberá zodpovednosť aj za odchýlku pri výrobe elektriny.

„Výrobcovia elektriny z podporovaných zdrojov budú viac vystavení trhovému pôsobeniu, čo je aj v súlade s plánmi EÚ a Energetickej únie,“ vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga.

„Aukcia na nové zdroje sa v krajinách EÚ bežne používa ako spôsob ocenenia nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Predpokladom poskytovania podpory je úspech vo výberovom konaní a konečná cena bude výsledkom transparentnej súťaže,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

„Slovensku nové kapacity pomôžu aj pri plnení záväzku SR voči EÚ zvýšiť celkový podiel OZE pri výrobe elektriny,“ dodal minister.

Ohlásená aukcia je historicky prvým a pilotným projektom, no rezort už teraz plánuje v aukciách tohto druhu pokračovať aj v budúcnosti. Všetky potrebné informácie a ďalšie podmienky sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva hospodárstva SR

5. februára 2020
Zdroj: MHSR

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+