MojElektromobil

Predaje rastú! Na svetovom trhu sa predáva čoraz viac elektromobilov, čo deklarujú dáta – zákazníkom sa dodalo dvakrát viac vozidiel. Počet predaných kusov pritom pravidelne privádza analytikov do pomykova. Ani raz sa im nepodarilo odhadnúť, koľko áut na tento typ pohonu si napokon nájde kupca. 

Analytici pravidelne prispôsobujú svoje predikcie podľa dát z predošlého obdobia, pričom predpokladajú, že automobilky budú vyrábať čoraz viac modelov. Lenže na pravidelnej báze sa mýlia – ich odhady totiž výrobcov podceňujú. Rast v tomto segmente bol obzvlášť pôsobivý najmä za posledné 3 roky. Trh síce negatívne ovplyvnila pandémia COVID-19, no citeľne zasiahla výrobcov, ktorých prioritou sú vozidlá so spaľovacími motormi.

Čísla hovoria jasnou rečou. V roku 2019 sa predalo 2,2 milióna elektrických áut, čo predstavuje iba 2,5 % celosvetového trhu. V roku 2020 však už predaje vozidiel so spaľovacími motormi klesali, no elektromobily rástli – predali sa 3 milióny kusov, a to predstavuje 4,1 % z celosvetového trhu. Skokovo teda týchto áut pribudlo, bol to však len predvoj uplynulého roku. V roku 2021 sa elektrických áut predalo vyše 6,6 milióna, čo predstavuje takmer 9 % celosvetového automobilového trhu a ide teda o trikrát viac dodaných vozidiel, ako pred 2 rokmi. 

Keď Medzinárodná energetická agentúra vydala správu o predaji áut na celom svete, potvrdila, že podiel na trhu elektrických vozidiel vyskočil zo 4,11 % v roku 2020 na 8,57 % v roku 2021. Po svete tak v súčasnosti jazdí už viac ako 16 miliónov áut s elektrickým pohonom. Európa a Čína sú na čele pomyselného rebríčka so 16 % a 14 % podielom na trhu, no jeden z najsilnejších trhov na svete – USA pomerne stagnuje.

Tam na cestách môžete stretnúť „iba“ 4,5 % z celkového počtu elektromobilov. Je to aj preto, že americké značky donedávna ignorovali nastupujúci trend ako aj dopyt. To sa však mení, rovnako ako naladenie kupujúcich v USA. Aj preto boli analytici pri kreovaní predpovedí miernymi optimistami a pustili uzdu fantázii, keď odhadli, že do roku 2030 už bude po cestách jazdiť viac ako 50 % elektromobilov.

Náš tip
Zúri čipová kríza. Ako dlho sa čaká na nové elektromobily?
JAR
5. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+