MojElektromobil

Vybrať si správne vozidlo nie je jednoduché, samotným výberom modelu to nekončí. Aj konkrétny model automobilu môže ponúkať rôzne parametre a špecifikácie. Pred kúpou by si tak mal každý záujemca zistiť všetky dôležité parametre vozidla, o ktoré má záujem. To isté platí aj pre elektromobily. Ak ste sa rozhodli pre nový Hyundai IONIQ 5, máte šťastie.

Hyundai Ioniq 5
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Tento atraktívny elektromobil je ponúkaný s rôznymi úrovňami výbavy, no čo je dôležitejšie, aj s náhonom len zadnej nápravy alebo aj s pohonom všetkých štyroch kolies. A tu môže nastať dilema. Vybrať si medzi týmito dvoma typmi pohonu nemusí byť také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Každý z nich má svoje pre a proti, zvážiť je potrebné naozaj všetko.

Vyhovie každému

V zásade platí, že Hyundai IONIQ 5 je v ponuke s dvoma kapacitami batérie, a to 58 kWh alebo 72,6 kWh. Pokiaľ vám stačí model so základnou výbavou, menšou batériou a najnižšou cenou, rozhodovanie práve skončilo.

Hyundai Ioniq 5
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Avšak pokiaľ sú vaše nároky vyššie, pravdepodobne siahnete po verzii s väčšou batériou. A tu sa musíte rozhodnúť, či uprednostníte auto len s pohonom zadnej nápravy alebo 4×4. Poďme sa na celú problematiku pozrieť bližšie.

Výkon vs dojazd

4×4 verzia ponúka vyšší výkon a s tým spojenú lepšiu dynamiku jazdy. Je však drahšia a celkový dojazd na jedno nabitie je o niečo kratší. V každom prípade, obe ponúkané verzie modelu Hyundai IONIQ 5 majú výborný dojazd. Ak k tomu pripočítame aj veľmi rýchle nabíjanie, kedy sa z 20 na 80 % kapacity batérie dokážete dostať už za 15 minút, máme pred sebou všestranný elektromobil. V tabuľke si môžete pozrieť prehľad dojazdu, výkonu a zrýchlenia konkrétnych verzií.

Poháňaná náprava zadná zadná 4×4
Kapacita batérie 58 72,6 72,6
Výkon 125 kW 160 kW 225 kW (70+155)
Zrýchlenie 8,5 7,4 5,2
Dojazd 384 481 460

Každý zákazník má samozrejme iné potreby a požiadavky na elektrický automobil. Pokiaľ vlastníte chatu niekde v horách, prípadne často jazdíte aj mimo asfaltových ciest, rozhodne by ste mali zvážiť verziu 4×4. Nie kvôli samotnému výkonu, ktorého má aj model so zadným náhonom dostatok, ale práve pre pohon oboch náprav. Terén tak zvládnete podstatne jednoduchšie.

Hyundai Ioniq 5
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Pokiaľ nie sú vaše trasy náročné, verziou so zadným náhonom neurobíte chybu. Tá vás odvďačí nielen o niečo dlhším dojazdom, ale napríklad aj objemnejším úložným priestorom pod prednou kapotou. Keďže vpredu sa nenachádza motor, výrobca mohol tento priestor veľmi slušne zväčšiť.

Konečné rozhodnutie je len a len na vás

Nový Hyundai IONIQ 5 je bezpochyby skvelý elektromobil. Ponúka všetko, na čo si len pomyslíte. Má veľkú batériu, výborný dojazd, extrémne rýchle nabíjanie a vysoký výkon. Nehovoriac o atraktívnom dizajne, ktorým vybočuje z radu ostatných elektrických vozidiel, ktoré na cestách stretnete. Pre ktorú verziu sa rozhodnúť?

Hyundai Ioniq 5 kufor
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Konečné rozhodnutie je na samotnom spotrebiteľovi. Len ten musí zvážiť všetky pre a proti v prípade oboch verzií. Každý človek je iný a každý má aj iné preferencie. Niekto dá prednosť výkonu pred dojazdom, iný zase potrebuje pohon 4×4. Našťastie nový IONIQ 5 ponúkne skvelé vlastnosti pre záujemcov s rôznymi požiadavkami. Stačí si len vybrať.

21. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+