MojElektromobil

General Motors na veľtrhu CES 2022 pod svojou značkou Chevrolet uviedol drsne vyzerajúci elektromobil Equinox EV. Je dôkazom, že aj elektromobil môže mať ľudovú cenu, ktorá bude začínať na 30 000 dolároch. Do ponuky sa dostane v priebehu roka 2023, a to vo flotilovej, ako aj klasickej maloobchdnej verzii. Čo sa výbavy týka chýbať nebude možnosť výberu zo stupňov LT a RS. Nový elektromobil bude postavený na platforme Ultium od General Motors.

Aké budú bližšie špecifikácie sa zatiaľ nevie

General Motors zatiaľ nezverejnil bližšie špecifikácie svojho pripravovaného elektromobilu. Vidieť sme však mohli prototyp, ktorý zaujme predovšetkým svojim výzorom. Steve Hill viceprezident Chevroletu pri odhalení tejto novinky skonštatoval, že Equinox vždy hral v rámci značky Chevrolet dôležitú rolu. Ide koniec koncov o druhý najpredávanejší model značky. Ponuka cenovo dostupného elektromobilu v segmente z najvyšším objemom predaja dokazuje, že Chevrolet sa snaží rázne preraziť aj v oblasti elektromobility.

Foto: Chevrolet

Novinka v podobe elektrického SUV by mala k zákazníkom doraziť koncom roka 2023 v podobe modelového ročníka 2024. General Motors aktuálne predstavenie označuje ako predpremiéra, no máme za to, že aktuálne predstavený voz má už veľmi blízko ku sériovo vyrábanej verzií. Chevrolet zároveň potvrdil príchod ďalšieho elektromobilu s označením Blazer EV, ktorý by mal prísť na trh na jar 2023.

Dôkaz, že aj elektromobil môže mať ľudovú cenu

Aktuálne deklarovaná cena nepresahujúca hodnotu 30 000 dolárov v sebe zahŕňa odhadované špecifikácie v podobe dojazdu cez 320 km a 150kW nabíjanie. Ak sa tieto informácie potvrdia, General Motors môže mať v rukách mimoriadne silnú zbraň. Nakoľko ešte nemáme potvrdené v podstate žiadne technické špecifikácie, budeme si musieť ešte trocha počkať. Ak sa však odhady skutočne potvrdia, pôjde o voľbu pre masy.

Zatiaľ to vyzerá tak, že Equnox EV, rovnako ako Blazer EV, budú poháňané platformou Ulitum. Odkláňajú sa teda od aktuálnych modelov Bolt EV/EUV, ktoré sa zakladajú na staršej platforme. Nová platforma by mala postupne prevziať kontrolu nad dianím v sekcií elektromobilov General Motors.

V prípade, že v Spojených štátoch prejde reforma daňových uľav, elektrické auto by malo byť lacnejšie ako model s benzínovým pohonom. To by malo zohrávať mimoriadne dôležitú úlohu v oblasti vývoja americkej elektromobility. O dostupnosti elektronických modelov Chevrolet v Európe zatiaľ nemáme žiadne bližšie informácie.

12. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+