MojElektromobil

Aehra je nová ultraprémiová značka, ktorá sa vyznačuje zmyslom pre dizajn a estetiku, a preto sa jej vozidlá vyznačujú pôsobivým vzhľadom a štýlovými detailmi. Aktuálne Aehra na trh uvádza dva nové elektromobily vrátane elektrického superšportu v podobe sedanu a SUV predstavené ešte minulý rok. Téme sa venoval portál Electrek.

Zakladateľ a generálny riaditeľ Aehra, Hazim Nada, narodený v USA a vychovaný v Taliansku, predstavil minulý rok v júni novú značku prémiových elektromobilov. Jej hlavným cieľom je definovať vysokú prémiovú elektromobilitu vďaka najnovším technickým, batériovým a výrobným technológiám. Aehra to chce robiť spôsobom, aký ešte nedosiahol žiadny iný výrobca automobilov.

Aehra chce ponúkať výnimočné elektromobily

Po založení Aero Gravity, najväčšieho európskeho vertikálneho aerodynamického tunela v roku 2015, sa Nada rozhodol využiť svoje pokročilé znalosti aerodynamiky a snažil sa ich implementovať do prémiového automobilového priemyslu.

Aehra
Aehra sedan | Zdroj: electrek.com

Podľa neho žiadny výrobca automobilov nevyužil všetky výhody vznikajúcej architektúry elektromobilov na to, aby priniesol výraznú zmenu v aerodynamike vozidla, priestoru v kabíne či celkového pohodlia a zážitku z jazdy.

Tím zložený z viacerých odborníkov

Na vyriešenie tohto problému Aehra optimalizuje dizajn exteriéru a interiéru svojich automobilov na základe talianskeho vplyvu, vrátane vyhradenej platformy EV. Tím Aehra vedie hlavný dizajnér Filippo Perini. Ten je bývalým hlavným dizajnérom Lamborghini, ktorý dohliadal na dizajn niekoľkých ikonických modelov vrátane Murciélago LP 640, Aventador, Huracan, Centenario či Urus.

Okrem toho Aehra začiatkom tohto roka vymenovala Franca Climattiho za hlavného inžiniera. Climatti zase pracoval 32 rokov pre značku Ferrari.

Aehra
Aehra SUV | Zdroj: electrek.com

Nová značka tak disponuje tímom zloženým zo skúsených profesionálov. A to nielen z Lamborghini a Ferrari, ale tiež bývalými zamestnancami z automobiliek Lotus, Alfa Romeo a ďalších.

Po SUV bude nasledovať športový sedan

Po odhalení prvých záberov svojho prémiového plne elektrického SUV ešte minulý rok,  Aehra uviedla, že v roku 2023 rok naň nadviaže novým modelom. V priebehu minulého týždňa značka zverejnila prvé obrázky sľúbeného elektromobilu, ktorý bude podľa všetkého ponúkaný ako sedan a mal byť nasledovať SUV verziu krásnymi plynulými líniami a ďalšími výnimočnými dizajnovými prvkami.

Aehra SUV | Zdroj: electrek.com

Podľa vedúceho dizajnu, Periniho, Aehra nechce vytvárať iba reprezentatívne koncepčné modely. 16. júna na autosalóne Milano Monza Moving Motor Show tak predstaví nový sedan a bude vyzerať prakticky identicky s finálnym sériovým modelom, ktorý dorazí v roku 2026.

Aehra: Výroba odštartuje v roku 2025

Elektrický športový sedan bude obsahovať recyklovateľný kompozitný materiál z uhlíkových vlákien a pokročilú technológiu konštrukcie. Výroba začne podľa plánov v roku 2025, teda šesť mesiacov po spomínanom SUV, pričom dodávky budú nasledovať v roku 2026. Podľa dostupných informácií by oba modely mali poskytnúť dojazd minimálne 800 km.

Aehra SUV | Zdroj: electrek.com

Pre zefektívnenie výroby bude sedan zdieľať až 70 % dielov s SUV, vrátane 3 m dlhého monobody podvozku a 120 kWh batérie. Očakáva sa tiež, že bude ponúkaný s dvoma alebo tromi elektromotormi s výkonom až 794 koní.

Či sa tieto vízie spoločnosti potvrdia sa dozvieme na autosalóne v Miláne, ktorý sa bude konať 16. júna 2023. Čisto elektrická prémiová značka EV vedená bývalým dizajnérom Lamborghini a inžinierom Ferrari však do budúcnosti vyzerá ako zaujímavá konkurencia pre ostatných výrobcov elektromobilov s podobným zameraním.

Náš tip
Tesla investuje 500 miliónov do skladovania energie

4. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+