MojElektromobil

Na odpočívadle Budča pri Zvolene dnes slávnostne otvorili prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu na Slovensku. Udalosť sme prenášali naživo na Facebooku:

ZSE predstavenie prvej ultrafast nabíjacej stanice na Slovensku

Zveřejnil(a) Môjelektromobil.sk dne Úterý 20. listopad 2018

 

Nabíjacia stanica bola uvedená do prevádzky za účasti podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča, ďalších zástupcov Komisie, Helmuta Morsiho (DG Move), ďalej predstaviteľov ministerstva hospodárstva a ministerstva životného prostredia, ako aj partnerov projektu NEXT-E a partnerov podujatia.

Spoločnosť ZSE považuje rozvoj elektromobility na Slovensku za jednu zo svojich priorít. Nabíjačka bola vybudovaná v rámci projektu NEXT-E. Ten je spolufinancovaný z fondu CEF (nástroj na prepájanie Európy) Európskej únie. Projekt vlani dostal od Európskej komisie doteraz najväčší grant na rozvoj elektromobility, na základe ktorého sa vybuduje 222 multi-štandardných rýchlonabíjacích staníc (50 kW) a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc (150–350 kW) v rámci kohéznej Európy. Na Slovensku sa vybuduje 18 rýchlonabíjacích staníc a 7 ultra-fast staníc. Nabíjacie stanice by mali byť vybudované do konca roka 2020.

„Sme zapojení do viacerých projektov, v rámci ktorých sa budujú stanice nielen na Slovensku, ale aj v rámci európskeho priestoru. Konkrétne projekt NEXT-E považujem za kľúčový z pohľadu jeho veľkosti, keďže budujeme nabíjaciu infraštruktúru v krajinách: Slovenská republika, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko,“ uviedol Marian Rusko, člen predstavenstva ZSE.

Projekt NEXT-E je príkladom jedinečnej spolupráce štyroch popredných koncernov v oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu a dvoch producentov automobilov. Zapojili sa spoločnosti skupiny E.ON (ZSE na Slovensku, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania), spoločnosti skupiny MOL (zastúpené pobočkami vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách), Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL (v Slovinsku a Chorvátsku) a automobilky Nissan a BMW.

ZSE tentokrát nepoužila hardvér nabíjacej stanice od spoločnosti ABB, ale otestuje na Slovensku nový produkt EVTronic od spoločnosti EVBox.

„Týmto prvým spustením inovatívnej ultrarýchlej nabíjacej stanice, vôbec prvej svojho druhu v regióne, spoločnosť ZSE jasne deklaruje svoj záväzok k čistej a udržateľnej mobilite. Spoločnosť EVBox je právom hrdá, že sa stáva súčasťou tohto projektu a prispieva spolu so ZSE k zmene povahy mobility nadchádzajúcich dní,“ dodáva Emmanuel Ourry, riaditeľ spoločnosti EVBox.

Nabíjacia stanica má výkon 350kW a podporuje dvojicu konektorov Chademo a CCS. Je umiestnená za pumpou Slovnaft a bude priamo súčasťou siete ZSE Drive. Autentifikácia prebieha rovnako ako na ostatných staniciach – prostredníctvom RFID karty, alebo mobilu. Bude mať 2 stojany, v testovacej prevádzke je zatiaľ jeden z nich. ZSE ako prevádzkovateľ stanice upozorňuje, že na nej ešte vykonávajú interné testy, verejné nabíjanie bude spustené až začiatkom decembra. Ďalšie 2 stojany sú plánované na odpočívadle na druhej strane diaľnice.

Naše otázky naživo zodpovedal Radoslav Markuš, vedúci úseku Elektromobility v ZSE:

Rozhovor so ZSE o ultra-fast nabijacej stanici

Zveřejnil(a) Môjelektromobil.sk dne Úterý 20. listopad 2018

 

20. novembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+