MojElektromobil

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam bude z Programu Slovensko k dispozícii 151,6 milióna eur, čo je príležitosť pre desiatky tisíc domácností, ale aj zhotoviteľov. Vydávanie a preplácanie poukážok z nového projektu Zelená domácnostiam sa začne až v prvom štvrťroku 2024.

Prostredníctvom nového národného projektu Zelená domácnostiam sú podporované inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Vlastníci rodinných a bytových domov môžu získať finančnú podporu (poukážku) na inštaláciu tepelných čerpadiel, fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu a veterných turbín.

Realizáciu projektu Zelená domácnostiam administruje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá pripravuje aj rôzne podporné materiály. Najnovšie zverejnila odporúčania, čo sa oplatí dohodnúť v zmluve pri inštaláciách zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Upozorňuje, že dodržiavanie práv spotrebiteľov pri inštaláciách zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie nie je samozrejmosťou, a preto si niektoré veci treba podchytiť.

SIEA v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou a spotrebiteľskými organizáciami pripravila rady, ako si pri inštaláciách zabezpečiť korektné obchodné vzťahy a dohodnúť pre obe strany férové zmluvy. Tie by podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa SIEA, Stanislava Jurikoviča, mali ochrániť domácnosti aj v prípadoch, že všetko nevyjde podľa pôvodných plánov a predstáv.

Seminár Čo sa oplatí dohodnúť v zmluve medzi domácnosťou a zhotoviteľom

Na túto tému prebehol celý seminár s názvom “Čo sa oplatí dohodnúť v zmluve medzi domácnosťou a zhotoviteľom”. Dostupný je na oficiálnom YouTube účte SIEA. Pripnutý je aj na stránke SIEA v časti “Návody a prezentácie”. Tu nájdete tiež prehľad predošlých seminárov, ako aj prezentácie na stiahnutie vo formáte PDF. V prípade spomínaného semináru “Čo sa oplatí dohodnúť v zmluve medzi domácnosťou a zhotoviteľom” si môžete stiahnuť prezentácie:

Tieto prezentácie sú podkladovým materiálom, o ktorý sa opierajú prezentujúci a informácie prirodzene podrobnejšie rozoberajú práve na videozázname. Ak preto máte možnosť a dané veci vás zaujímajú, tak siahnite radšej po videu.

Seminár pre bytové domy

SIEA pozýva aj na ďalší zo série seminárov na tému Zelená domácnostiam v bytových domoch. Podujatie, na ktorom zástupcovia SIEA vysvetlia, ako môžu bytové domy využiť poukážky na inštaláciu fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a solárnych kolektorov, sa uskutoční v stredu 13. decembra 2023, prístupné bude aj online. Otázky k téme je možné zasielať vopred, v prípade záujmu o osobnú účasť je potrebné vyplniť registračný formulár.

9. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+