MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR informovalo, že Slovensko sa pripojili k otvorenej žiadosti, ktorá vyzýva na zavedenie cenového stropu ceny zemného plynu.

Členské krajiny Európskej únie zaslali vo večerných hodinách otvorený list eurokomisárke Kadri Simson s výzvou na zastropovanie veľkoobchodnej ceny zemného plynu. Otvorený list podporil a podpísal za Slovenskú republiku minister hospodárstva Karel Hirman.

Cieľom snahy ministrov pre energetiku podpísaných pod výzvou je snaha riešiť súčasnú energetickú krízu, enormne rastúce ceny komodity, ktoré zasiahli úniu už v uplynulom roku a vyhrotili sa najmä vznikom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine vo februári tohto roku.

Jednotný postup pre urýchlené riešenie

Výrazne stúpajúce ceny zemného plynu pritom ovplyvňujú i ceny elektrickej energie na európskom trhu. Na základe toho požadujú pod výzvou podpísané krajiny spoločný postup Európskej únie a schválenie legislatívy v rámci spoločného trhu.

Zavedenie cenového stropu, po ktorom volajú ministri z 15-tich európskych krajín, je podľa vyhlásenia považované za jediné efektívne opatrenie pre zmiernenie inflačného tlaku, obmedzenie nadmerných ziskov v energetickom sektore a súčasne nástroj, ktorý pomôže vytvoriť vhodné riešenia pre prípadné prerušenie dodávok. Jednotná cena by mala platiť plošne a nemala by teda byť určená len na dovoz z konkrétnych krajín, čo by vraj malo pomôcť pri zabezpečení voľného toku a vytvorení stabilnejších dodávok.

Ministri zároveň požadujú, aby komisárka predložila v tomto smere návrh na prerokovanie, a to na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre energetiku, ktoré sa bude konať už tento piatok v Bruseli. V prípade legislatívneho návrhu eurokomisárky by tak mohlo prebehnúť hlasovanie Európskeho parlamentu ešte v októbri.

Pod list sa okrem Slovenska podpísali i zástupcovia krajín, ako sú Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko i Taliansko.

28. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+