MojElektromobil

Zap-Map je poprednou aplikáciou, pochádzajúcou od britských vývojárov zo spoločnosti Next Green Car Ltd. Zároveň ide aj o odborníkov na nabíjanie elektrických vozidiel. V aplikácii je možné vidieť miesta, na ktorých je možné nabiť elektromobil. Na ich oficiálnej stránke Zap-Map bola nedávna oznámená nadchádzajúca spolupráca so spoločnosťou Advanced Infrastructure.

Zap-Map má plán, ktorý umožní plánovanie trasy s minimálnym zanechaním uhlíkovej stopy

Advanced Infrastructure sa zaoberá energetickými a uhlíkovými dátami. Ich cieľom je vytvoriť pre vodičov elektromobilov novú funkciu plánovača trás s nízkym zanechaním uhlíkovej stopy. Pripravovaná novinka má niesť pomenovanie Zap-Zero. Tento nápad získal 540 000 libier od spoločnosti OZEV v spolupráci s InnovativeUK. Vodič bude mať možnosť vybrať si trasu s najnižšími emisiami.

Foto: GM

Pre majiteľov elektromobilov už existuje plánovač od Zap-Map, ktorý navrhne trasu so zastávkam na nabíjanie. Berie pritom do úvahy samotný dojazd konkrétneho vozidla. Vďaka rôznym partnerstvám sa v aplikácii nachádza databáza nabíjačiek v okolí.

Integrácia pripravovanej funkcie poskytne údaje o uhlíkovej intenzite pre jednotlivé nabíjacie stanice, súvisiace s každou kWh energie, ktorú vozidlo potrebuje. Spustenie Zap-Zero sa odhaduje na začiatok roka 2022.

Spoluzakladateľ Zap-Map, Ban Lane, prehlásil:

„Ľudia sa rozhodli pre elektrické auto, pretože chcú znížiť uhlíkovú stopu. Takže aj elektrina, ktorou sa vozidlo nabíja, musí byť získaná čistým spôsobom.“

Podľa britského zákona o zjednodušenom vykazovaní energie a uhlíka 2018 (SECR) musia všetky veľké spoločnosti hlásiť emisie, súvisiace s ich činnosťami. SECR pritom žiada spoločnosti, aby informovali aj o mieste a čase vykonávania týchto aktivít. Na tento účel však nie je k dispozícii dostatok údajov a nástrojov.

Volta Charging

Ak si to zhrnieme, Zap-Zero poskytne dynamické údaje o uhlíkovej intenzite, čo umožní podnikom s vodičmi elektromobilov optimalizovať výber trasy na základe emisií a čo najpresnejšie nahlásiť svoju zanechanú stopu. Cieľom je umožniť, aby bolo elektrické vozidlo poháňané skutočne bezuhlíkovou elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov. Zap-Zero je vskutku dôležitý projekt, ktorý by bolo skvelé dotiahnuť do dokonalosti.

14. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+