MojElektromobil

Na Salóne elektromobilov v Košiciach nebude chýbať ani prvé záchranárske plne elektrické vozidlo na Slovensku.  Priestranný model ŠKODA ENYAQ iV sa totiž po sérii úprav premenil na testovacie auto pre potreby záchrannej služby a už niekoľko týždňov vyráža do terénu. Zdravotníci spoločnosti ZaMED tak denne overujú jeho praktickú použiteľnosť  a zbierajú skúsenosti, ktoré im umožnia plynulý prechod k elektromobilite v tejto oblasti. 

Salón Elektromobilov 2022, 3. ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, predstaví od 2. do 4. septembra v košickom centre Optima desiatky elektromobilov, plug-in hybridov, hybridov, elektrických motocyklov či kolobežiek. Značka ŠKODA, ktorá do éry elektromobility vstúpila modelom ENYAQ iV, ukáže verejnosti jeho športovú verziu  ENYAQ COUPÉ RS iV a predvedie sa aj prvý záchranársky elektromobil, špeciálne upravený ENYAQ iV. Vozidlu pribudla napríklad LED rampa, elektrický rozvod 230V, mobilná tlačiareň, nabíjačka, držiaky na prístroje, ale aj na transportné a vyslobodzovacie pomôcky. 

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV | Zdroj: Škoda

Hlavnou úlohou záchranárskej verzie modelu ŠKODA ENYAQ iV je overiť praktickú použiteľnosť elektromobilu v každodennej prevádzke záchrannej zdravotnej služby. Spočiatku bude prevážať zdravotnícky materiál, lieky alebo personál v prípade ich náhleho výpadku.

Testovať sa bude hlavne výdrž batérie pri rýchlych presunoch so zapnutými majákmi a sirénou, manévrovateľnosť a priechodnosť vozidla v rôznom počasí, v rozličnom teréne, jeho jazdné vlastnosti, ale aj možnosti využitia jeho priestoru.

Chýbať nebude ani pri  zdravotníckom zabezpečovaní spoločenských a športových podujatí, kde bude slúžiť ako základňa pre prístrojové a materiálne vybavenie záchranárov. 

Nový typ záchranárskej posádky

ŠKODA ENYAQ iV bude súčasťou testovania a nasadenia nového typu posádky záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, tzv. rendez vous posádky. Tvorí ju lekár a záchranár, ktorý je zároveň vodičom a spoločne sa presúvajú ako výpomoc medzi zasahujúcimi posádkami záchranky. Vďaka rýchlosti a lepšej manévrovateľnosti osobného vozidla sa takáto posádka dostane k zásahu rýchlejšie a vie stabilizovať pacienta ešte pred príchodom klasickej sanitky.   

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV | Zdroj: Škoda

Dojazd aj nabíjanie sa v testovaní ukazujú ako vyhovujúce a približne zodpovedajú aj bežnému nájazdu posádky rýchlej zdravotnej pomoci za 24 hodín. Nabíjanie po zásahu je rovnako jednoduché, keďže aj sanitky s bežným pohonom sa po každom výjazde napájajú do elektrickej siete kvôli funkčnosti batérie na nabíjanie zdravotníckych prístrojov.

Na každej stanici záchranky je preto už dnes vyriešené pripojenie do elektrickej siete. Výsledky testovania modelu ŠKODA ENYAQ iV tak môžu byť prvým krokom k tomu, aby sa elektromobily mohli naplno uplatniť aj v službách záchranárov. 

Špeciálne úpravy pre potreby zdravotníkov

Okrem štandardnej konfigurácie vozidla prešiel ENYAQ iV dodatočnými úpravami, ktoré ho pripravili pre potreby záchrannej zdravotnej služby. Tie zahŕňali napríklad špeciálny reflexný polep auta, LED rampu so svetelnou a zvukovou signalizáciou, elektrický rozvod 230V s dvoma zásuvkami, mobilnú tlačiareň, nabíjačku akumulátora pre zdravotnícke prístroje, držiaky na defibrilátor, odsávačku, ventilátor umelej pľúcnej ventilácie a kyslíkové fľaše, ale aj špeciálne držiaky na transportné a vyprosťovacie pomôcky či batoh so zdravotníckym materiálom.

V rukách záchranárov zo ZaMED, ktorý je prvým držiteľom ocenenia od Európskej spoločnosti pre urgentnú medicínu za excelentnú starostlivosť o pacientov s mozgovou porážkou na Slovensku, tak môže pomôcť mnohým pacientom v nečakaných situáciách. 

Salón Elektromobilov 2022 Košice v skratke

  • 2. – 4. september | Košice | OC Optima
  • Desiatky elektromobilov a plug-in hybridov na jednom prehľadom mieste.
  • Exkluzívne prednášky, diskusie a prezentácie.
  • Testovacie jazdy od piatka až do nedele na najnovších elektromobiloch a plug-in hybridoch.
  • Všetky informácie nájdete na oficiálnej stránke e-salon.sk, ako aj na webe mojelektromobil.sk.
19. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+