Ambiciózny startup Windrose Technology, ktorý mal dobyť trh s elektrickými ťahačmi, sa ocitol pod paľbou kritiky. Jeden z manažérov spoločnosti verejne tvrdí, že firma je už tri mesiace v omeškaní s vyplácaním miezd a zamestnanci pracujú v provizórnych podmienkach. Oficiálne stanovisko spoločnosti zatiaľ chýba, no viaceré náznaky naznačujú, že problémy môžu byť vážne. Informácie zverejnil web Electrive.
Obvinenia zvnútra firmy
Kyle Maki, riaditeľ zákazníckej starostlivosti a prevádzky vo Windrose, zverejnil na platforme LinkedIn ostrý príspevok, v ktorom obviňuje zakladateľa a generálneho riaditeľa Wen Hana z finančných zlyhaní. Tvrdí, že mzdy sa nevyplácajú už 90 dní a tím je nútený pracovať z obytného karavanu, keďže firma prišla o kancelárske priestory. Na tieto obvinenia zatiaľ neprišla reakcia ani zo strany vedenia, ani v podobe oficiálneho vyjadrenia spoločnosti.
Ambície kontra realita
Windrose bola založená len pred tromi rokmi v čínskom meste Hefei a nikdy nevlastnila vlastné výrobné závody. Vozidlá vyvíjala malá skupina približne 150 zamestnancov, pričom produkciu zabezpečovali partnerské automobilky Anhui Jianghuai Automobile a Higer Bus.
Firma si pritom stanovila extrémne ambiciózny cieľ – do roku 2027 dodať 10 000 nákladných áut. Skutočnosť je však diametrálne odlišná. Podľa dostupných správ sa zatiaľ k zákazníkom dostalo len niekoľko desiatok vozidiel.
Problémom je aj komunikácia smerom k trhu. V júli Windrose oznámila kontrakt v hodnote 60 miliónov dolárov s americkou firmou Nevoya. Tá však následne potvrdila, že dohoda zatiaľ nie je uzavretá, čo vyvolalo ďalšie pochybnosti o transparentnosti spoločnosti.
Vlajkový model R700
Hlavným produktom firmy je ťahač R700 – 49-tonový ťahač s 800-voltovou architektúrou, 729 kWh batériou a dojazdom vyše 670 kilometrov. Wen Han ešte vlani avizoval expanziu do USA aj Európy, pričom v Kalifornii mala prebiehať renovácia starého montážneho závodu a v Belgicku a severnom Francúzsku sa pripravovali nové kapacity na montáž.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Bude 30-tisícový elektrický pickup od Fordu koncom populárnych benzínových SUV?
- Na Slovensku sa vyrába ďalší elektromobil. Boli sme pri štarte výroby Kia EV4, poznáme slovenskú cenu
- Pri nabíjačkách elektromobilov je vraj horší vzduch než na čerpacích staniciach. Ide o skutočný zdroj znečistenia?
Napriek týmto plánom sa Windrose zatiaľ nedokázala presadiť ani na domácom trhu. Séria nejasností okolo obchodných zmlúv a obvinenia vlastného manažéra navyše vrhajú tieň na budúcnosť projektu, ktorý mal byť čínskou odpoveďou na Teslu Semi či konkurenciu od BYD.
Insolventnosť nepotvrdená, no pochybnosti rastú
Zatiaľ nie sú k dispozícii oficiálne dokumenty, ktoré by potvrdzovali insolvenciu firmy. No kumulácia indícií – oneskorené mzdy, stratené zázemie, sporné obchodné dohody a minimálne dodávky – naznačuje, že Windrose môže mať vážne problémy udržať sa nad vodou.
eFleetDay – elektromobilita v centre pozornosti
Témy ohľadom užitkovej dopravy budú rezonovať aj na eFleetDay, najväčšej slovenskej konferencii o elektromobilite. Podujatie prináša odborné diskusie o elektrických nákladných autách, autobusoch a dodávkach, predstavuje skúsenosti z praxe, rieši infraštruktúru a náklady prevádzky.
Ukáže sa tam, že cesta k udržateľnej nákladnej doprave je síce náročná, no s reálnymi riešeniami a overenými projektmi môže byť aj úspešná. Tešíme sa na vás už 15. októbra 2025 v Šamoríne. Vstupenky sú v predaji na stránke eFleetDayKonferencia.sk.