MojElektromobil

Výroba elektrickej energie zo solárnych panelov sa v ostatnej dobe stala populárnou témou. Podpísala sa na tom aj takzvaná energetická kríza či skutočnosť, že na Slovensku bol spustený dotačný program Zelená domácnostiam.

Kvôli obavám z rastúcich cien elektrickej energie, ktoré malo pre domácnosti skrotiť vládne zastropenie cien, sa ľudia prirodzene obzerali po možnostiach ako si zabezpečiť nižšie náklady na energie. Nehovoriac o tom, že zvýšený záujem o solárne panely prejavujú majitelia elektromobilov. Opäť ako jednu z možností pre zníženie nákladov.

Aj využívanie solárnych panelov má však skryté požiadavky. Na dve kľúčové informácie teraz upozornila Finančná správa Slovenskej republiky. Tá vysvetľuje, že z pohľadu slovenského práva existujú jasné prípady, kedy sa musí majiteľ fotovoltiky registrovať sa na colnom úrade. A to bez ohľadu na to, či ide o podnikateľa, domácnosť alebo súkromnú osobu. Dôvodom je spotrebná daň z elektriny.

Každá osoba, či už podnikateľ alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení (fotovoltické panely) s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, je povinná registrovať sa na colnom úrade. Táto povinnosť im vyplýva zo zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Finančná správa SR

V prípade, že má takéto zariadenie celkový inštalovaný výkon do 10 kW (vrátane), tak elektrina v ňom vyrobená je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny a na výrobcu tejto elektriny sa nevzťahujú povinnosti voči colnému úradu ako správcovi spotrebnej dane.

10 kW na jedno zariadenie

Hodnota 10 kW (vrátane) sa vzťahuje na jedno fotovoltické zariadenie. Ak má napríklad výrobca dve alebo viac prevádzok a na každej prevádzke má fotovoltické zariadenie s výkonom nižším ako 10 kW na zariadenie, tak registračnú povinnosť nemá. Výkon týchto zariadení sa pre účely správy spotrebnej dane z elektriny nespočítava, pretože každé zariadenie na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sa posudzuje samostatne.

Elektrina vyrobená fotovoltickým zariadením je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny len v prípade, ak výrobca disponuje tzv. zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Tento doklad vystavuje OKTE, a.s. (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou). Ak výrobca preukáže výrobu elektriny zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie dodatočne, môže požiadať colný úrad o vrátenie už zaplatenej spotrebnej dane z elektriny.

17. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+