MojElektromobil

Jednou z najväčších obáv majiteľov elektromobilov je, že akumulátoru ich vozidla dôjde počas jazdy energia a v ich blízkosti nebude možnosť dobiť si ho rýchlonabijačkou, ani z bežnej siete. Tento problém by chcel vyriešiť nový startup s názvom SparkCharge, ktorý nedávno vyhral cenu v hodnote 1 milión dolárov v súťaži 43North. Zakladateľ a CEO spoločnosti Joshua Aviv uviedol, že vďaka ich zariadeniu sú obavy vodičov z vybitia ich elektromobilu minulosťou.

SparkCharge bude fungovať ako služba, ktorá umožní vodičovi elektromobilu objednať skrz smartfón túto prenosnú “powerbanku” podobne jednoducho, ako keď si objednáva pizzu. Zariadenie má tvar a veľkosť klasickej prepravky a ukrývajú sa v ňom li-ion batérie, ktoré by mali elektromobil dobíjať cez zvolený konektor. Za 10 minút dobije približne 16 kilometrov, čo je 14-krát rýchlejšie ako z bežnej elektrickej siete. Ak je to potrebné, kapacitou zvládne dobiť až do 160 kilometrov dojazdu. Celý koncept totiž pripomína skladanie stavebnice LEGO, keď sa podľa požadovaného množstva energie poskladá viac batérii na seba.

Spoločnosť by rada zamestnala až 90 zamestnancov, nadviazala spoluprácu s cestnou asistenčnou službou a do konca roku 2019 vyrobila až 1000 nabíjacích jednotiek. Cena služby by mala byť iba 20 dolárov.

Názor redakcie

Ide o naozaj vynikajúcu myšlienku a dúfame, že sa pár kusov objaví aj na Slovensku. Predpokladáme že uvedená nízka cena nie je finálna, a pripočíta sa k nej poplatok za doručenie na miesto podľa vzdialenosti. Stále však bude nižšia než náklady na odťahovku, a porovnateľná s tým, keby ste poslali taxík pre kanister s benzínom. Nehovoriac o ušetrenom čase.

Stalo sa vám niekedy že vám nečakane došla energia uprostred cesty? Napíšte nám v diskusii pod článkom alebo na facebooku.

27. októbra 2018
Zdroj: Forbes

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+