MojElektromobil

 

Špeciálna verzia plug-in hybridného Volva XC60 dostala unikátne vybavenie. Plastový stredový tunel je vyrobený z recyklovaných vlákien a plastov získaných z vyradených rybárskych sietí a námorných lán. Koberčeky sú utkané z vlákien z recyklovaných PET fliaš a z recyklovanej bavlny pochádzajúce z odstrižkov pri výrobe odevov. PET vlákna z plastových fliaš boli použité aj v sedadlách. Ďalším recyklovaným komponentom je zvuková izolácia pod kapotou, ktorá bola vyrobená zo sedadiel starých vyradených vozidiel Volvo určených.

Volvo získalo za takto vybavenú verziu SUV Volvo XC60 ocenenie v kategórii Automotive, Electrical or Electronic Product of the Year (Automobilový, elektrický alebo elektronický produkt roku) v rámci udeľovania prestížnych výročných cien Plastics Recycling Awards Europe. Špeciálnu verziu plug-in hybridného Volvo XC60 predstavila spoločnosť Volvo Cars minulý rok, aby demonštrovala životaschopnosť svojho plánu.

Menej plastu, viac recyklovania

Volvo Cars plánuje nahradiť do roku 2025 pri výrobe nových vozidiel minimálne 25% všetkých umelohmotných materiálov z recyklovaného plastu. V súčasnosti ide o najprogresívnejšie vyhlásenie, aké doteraz akákoľvek z prémiových automobiliek vo vzťahu k využívaniu recyklovaných plastov urobila, pričom tým spoločnosť Volvo Cars súčasne poukazuje na svoj záväzok na zníženie dopadu svojej činnosti na životné prostredie aj na svoj ekologický prístup k výrobe automobilov.

„Ak chceme brať náš záväzok minimalizácie globálnej ekologickej stopy vážne, musíme efektívnejšie využívať už raz použité plasty,“ uviedla Martina Buchhauser, senior viceprezidentka pre zásobovanie. „Spoločnosť Volvo Cars sa zaviazala, že sa zapojí do prechodu k udržateľnej mobilite, pričom zvyšovanie podielu recyklovaných plastov automobiloch je dôležitou súčasťou tejto ambície.“

Prostredníctvom ukážkového mo vozidla XC60 spoločnosť Volvo Cars súčasne vyzýva dodávateľov, aby bližšie spolupracovali s automobilkami na vývoji ďalšej generácie ekologických súčiastok. Pokiaľ má automobilka Volvo Cars úspešne realizovať svoje plány v tejto oblasti, bude potrebovať vyššiu dostupnosť týchto  dielov. Na túto požiadavku dodávatelia reagovali množstvom pozitívnych ohlasov.

Volvo vsádza na elektrinu

Volvo Cars v roku 2017 oznámilo, že sa chce postaviť na čelo automobilového priemyslu so svojim záväzkom elektrifikácie všetkých nových modelov Volvo uvedených po roku 2019. Odhodlanie k naplneniu tejto stratégie spoločnosť posilnila vyhlásením, že sa bude usilovať o to, aby v roku 2025 tvorili 50% jej predajov čisto elektrické vozidlá.

O tom, že svoj záväzok myslí vážne, svedčí aj fakt, že sa v roku 2018 stala jej továreň na motory vo švédskom Skövde prvou klimaticky neutrálnou fabrikou v jej globálnej produkčnej sieti. Okrem toho v minulom roku na svoju továreň v Gent namontovala solárne panely. Minulý mesiac automobilka zverejnila plány na výstavbu úplne novej lakovne vo švédskom  Torslanda, od ktorej si sľubuje zníženie spotreby energie a emisií pri lakovaní najmenej o jednu tretinu.

Spoločnosť Volvo Cars sa tiež zaviazala v rámci svojich činností využívať celkovo menej plastov. Napríklad do konca roka 2019 chce globálne úplne prestať využívať jednorazové plastové výrobky vo svojich kanceláriách, bufetoch a pri organizovaní podujatí. Predmety, ako sú tégliky, krabičky na potraviny a príbory, budú nahradené ekologickejšími a biologicky prijateľnejšími alternatívami z dreva, papiera a celulózy.

18. apríla 2019
Zdroj: Obnovitelne.cz

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+