MojElektromobil

Startup Volta Trucks oznámil, že získal potrebnú certifikáciu na výrobu a predaj svojich elektrických vozidiel v Európe. Aktuálnym cieľom spoločnosti je spustenie sériovej výroby nákladných vozidiel Volta Zero už v budúcom štvrťroku. Vďaka získanej certifikácii sa im ho s najväčšou pravdepodobnosťou aj podarí naplniť. Téme sa venoval portál electrek.

Volta Trucks – služba TaaS

Volta Trucks je švédska spoločnosť zameraná na výrobu elektrických nákladných vozidiel. Tieto vozidlá ponúka ako službu TaaS. Truck as a service je forma prenájmu vozidiel, pričom nákup, financovanie, údržbu a servis vozidiel vykonáva ich majiteľ. Ide o komplexné riešenie, ktoré zjednodušuje, urýchľuje a znižuje riziko elektrifikácie komerčného vozového parku pre firmy.

Volta Zero
Volta Zero | Zdroj: electrek.co

Od svojho založenia v roku 2019 spoločnosť dôsledne pracuje na dodaní svojho prvého komerčného nákladného vozidla Volta Zero, ktoré sme mali možnosť vidieť v začiatkoch iba ako koncept. Zero prešiel od návrhu po prvý prototyp iba za dvanásť mesiacov a jeho  testovanie v náročných podmienkach prebehlo ešte minulý rok.

Čakalo sa na certifikáciu

Aj napriek rýchlemu tempu vo vývoji elektrických nákladných vozidiel dokázala Volta Trucks udržať plánovaný časový harmonogram. Ešte v januári spoločnosť oznámila pokrok pri dosahovaní sériovej výroby. Vtedy však bolo rozhodujúce čakanie na dôležitú certifikáciu, vďaka ktorej by mohla spoločnosť pokračovať vo výrobe. Sériovú výrobu by mala vďaka získanej certifikácii v Európe spustiť už v druhom štvrťroku 2023. Výroba pre Americký trh bude nasledovať až po tomto termíne.

Volta Zero
Výroba Volta Zero | Zdroj: electrek.co

Certifikáciu, ktorú vydáva Európske spoločenstvo pre typové schválenie vozidiel (ECWVTA), Volta Trucks získala a môže tak začať realizovať objednávky zákazníkov na viac ako 300 elektrických vozidiel Zero Trucks.

Udelená certifikácia tiež znamená, že všetky elektrické vozidlá Volta spĺňajú prísne environmentálne a bezpečnostné normy pre trhy v Európe, na ktorých elektrické nákladné vozidlá prešli testovaním viacerých systémov a jednotlivých komponentov. Ide napríklad o brzdový systém, riadenie, osvetlenie alebo zasklenie či bezpečnostné systémy vozidla.

Druhá generácia bude dostupná čoskoro na testovanie

Spustenie sériovej výroby prebehne v závode v rakúskom Steyri. Zatiaľ čo prvá generácia 16 tonových Zero Trucks bude zaradená do výroby, druhú generáciu prototypov spoločnosť dodá niekoľkým zákazníkom v Európe kvôli testovaniu. Testovacie vozidlá budú zákazníkom poskytnuté na dlhšie časové obdobie, aby operátori vozových parkov plne pochopili, ako možno stredne ťažké elektrické nákladné vozidlá integrovať do bežných operácií podnikov.

Náš tip
TÉMA: je nafta skutočne lacnejšia ako nabíjanie elektromobilov?
17. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+