MojElektromobil

Volkswagen sa púšťa do zaujímavého projektu, na ktorom spolupracuje s firmou Silent Yachts a koncernovou automobilkou Cupra. Odhalená bola solárna jachta Volkswagen, ktorá je postavená na modulárnej elektrickej platforme MEB. Ide o jeden z projektov, ktorý vzišiel z podpory inovatívnych podnikateľských nápadov Volkswagen Group.

Solárna jachta Volkswagen

V prvom rade si treba pripomenúť firmu Silent Yachts, ktorá sa pustila do výroby čisto elektrických jácht, ako teda už názov napovedá. V súčasnosti mali dodať už 11 takýchto jácht, pričom ich ponuka je pomerne pestrá. Ich jachty sú pokryté solárnymi panelmi, ktoré by mali vyprodukovať výkon od 10 do 26 kW. To sú veľmi slušné hodnoty, pričom takto vyrobená energia sa bude ukladať do veľkých batérií. Firma ponúka možnosť vybrať si z rôznych variantov, a to od 150 kWh batérie až po 532 kWh. Ide skutočne o masívne hodnoty – pre porovnanie, najväčšia batéria má 5-viac kapacity ako batérie v Tesla Model X s najväčším dojazdom.

Solárna jachta Volkswagen teda vychádza aj z tohto projektu. Celý projekt okomentoval šéf projektovej stratégie Volkswagen, Michael Jost. Podľa jeho slov mu bol tento projekt prezentovaný ešte pred osemnástimi mesiacmi, pričom pôvodne si myslel, že ide o absurdný nápad. Pohľad mu však zmenila firma Silent Yachts, ktorá sa teda na podobné jachty zameriava a kombinuje ich so solárnymi panelmi. CO2 neutralita v tejto oblasti sa mu zapáčila a projekt sa začal realizovať. Volkswagen poskytol svoju MEB platformu, ktorú používa pri elektromobiloch ID.3 a ID.4 spolu s motorom a ďalšími technológiami. Koncernová Cupra zabezpečila dizajnovú stránku, pričom v Silent-Yachts sa postarajú o adaptáciu pre potreby jachty.

V súčasnosti plánujú inštalovať šesť batériových packov a taktiež chcú dosiahnuť maximálny výkon 500 kW pre najväčšie jachty. Tie by mali mať dĺžku asi 15 metrov, pričom prvé by sa mali dostať na vodu v priebehu budúceho roka. Vtedy zároveň začne aj výroba, pričom ročne plánujú dodávať 50 jácht.

28. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+