MojElektromobil

Automobilka Volkswagen plánuje predávať v Nórsku iba svoje plne elektrifikované modely. Stať sa tak podľa webu electrek má už od roku 2024. Môžu za to regulácie a aj nastávajúci trend.

Volkswagen skončí v Nórsku s predajom áut so „spaľovákmi“ ešte skôr

Počiatkom 1. januára 2024 sa Volkswagen hodlá vzdať predaja automobilov so spaľovacími motoromi v Nórsku. Platí to samozrejme aj pre hybridné vozidlá. Volkswagen sa tak rozhodol sám a predstavuje tak inšpiráciu pre ostatných výrobcov áut. Nórsko sa začne zameriavať výhradne na predaj elektromobilov do konca roku 2025, no nemecká automobilka sa rozhodla začať plniť tento plán skôr.

Volkswagen ID.5
Volkswagen ID.5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Počas minulého roka bolo 64,5 percent áut predaných v Nórsku plne elektrických. Počas aktuálne prebiehajúceho roka sa tento podiel pravdepodobne zvýši na skvelých 83 percent. Odhaduje sa, že koncom roku 2023 sa dočkáme až 95-percentného podielu predaných elektromobilov v tejto krajine na severe Európy.

Vyzerá to tak, že aj keby vláda neobmedzila predaj modelov so spaľovacími agregátmi, dopyt po nich by bol očividne celkom nízky. V šľapajách Nórska onedlho pôjdu aj ďalšie európske krajiny, k čomu ich následne do niekoľkých rokov navedie aj samotná Európska únia. Pre porovnanie spomenieme, že Spojené štáty americké majú momentálne len 6-percentný podiel v predajoch elektromobilov.

19. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+