MojElektromobil

Najnovší prírastok do čoraz väčšej elektrickej flotily Volkswagenu predstavuje model ID.7. Tento model sa ale pýši cenovkou nad 50 000 eur, čo samozrejme nie je dostupné pre každého. Preto má nemecká značka v pláne na trh dostať aj lacný elektromobil, najskôr niekedy po roku 2025. Predaj by mal začať v Indii. Očakáva sa dostupnosť aj v iných častiach sveta, napriek tomu o Európe sa zatiaľ nerozpráva. Informuje o tom internetový portál electrive.

Očakávaný spaľovák nahradí elektromobil

Volkswagen v minulosti dlho avizoval výrobu nízkonákladového automobilu so spaľovacím motorom, ktorý by bol zameraný najmä na trh v Indii. Spomínaný model sa ale podľa všetkého ani nikdy nedostal do sériovej výroby. Po novom však bolo oznámené, že v druhej polovici dekády sa na indickom trhu ukáže lacný elektromobil. Predpokladá sa aj export do iných krajín.

Zástupca Volkswagenu v Indii sa vyjadril, že “momentálne vyhodnocujú, ktorú platformu VW Group možno najlepšie prispôsobiť na výrobu kompaktného elektrického SUV v Indii.” Znamená to, že zatiaľ nevieme, koho si vyberú na spoluprácu na danom elektromobile. Nateraz vieme, že spoločnosť by mala spolupracovať s Renaultom na výrobe “20 000 eurového modelu” z iného projektu a zároveň spolupracujú s čínskym výrobcom na lacnejších elektrických platformách.

Renault Twingo EV
Elektrický koncept Renault Twingo Legend | Zdroj: Renault

Do elektrického SUV plánujú investovať deväťmiestnu sumu

Aby si mohol Volkswagen dovoliť takúto vysokú investíciu v segmente s relatívne nízkymi maržami, bude musieť vyprodukovať obrovské množstvo kusov spomínaného elektrického SUV. Takúto požiadavku ale samotná India svojim dopytom zrejme nedokáže naplniť, podiel elektrických áut na trhu bol v krajine v roku 2023 len dvojpercentný. Celkový záujem o elektromobily je v Indii zatiaľ slabý.

Preto bude musieť značka expandovať aj do iných častí sveta. Spomína sa severná Afrika, juhovýchodná Ázia a niektoré americké štáty ako Florida, Alabama, Mississippi, Louisiana a Texas. Či má šancu sa elektromobil dostať aj do Európy, uvidíme až časom.

Mohlo by ísť o konkurenta pre vozidlo Dacia Spring, ktoré však do času uvedenia nového Volkswagenu už pravdepodobne prejde určitou modernizáciou. Tá má základ v spaľovacom modeli Renault Kwid, ktorý bol určený ako vstupný model pre rozvojové trhy. Cena vozidla Dacia Spring na slovenskom trhu aktuálne štartuje na úrovni 21 500 eur.

Hyundai Casper
Hyundai Casper | Zdroj: Hyundai

Nový malý elektromobil postavený na základe vozidla Hyundai Casper sa v Európe objaví už koncom tohto roka. Crossover kategórie supermini (segment A) sa od jesene 2021 predáva v Južnej Kórei, avšak výlučne s jednolitrovým benzínovým trojvalcom.

Náš tip
Veľký test spotreby a dojazdu elektromobilov 2024
6. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+