MojElektromobil

Volkswagen sa ako jedna z mnohých automobiliek snaží presadiť na trhu elektromobilov. Inžinieri z Nemecka však pracujú v silnej konkurencií, ktorou je určite aj Tesla. Volkswagen má veľké plány a už niekoľkokrát sa mal snažiť dobehnúť stále rastúcu Teslu. Tentokrát sa do sveta dostalo vyjadrenie šéfa pracovnej rady Volkswagen, Bernda Osterloha, v ktorom tvrdí, že už do roku 2023 chcú predbehnúť Teslu vo výrobnej kapacite elektrických áut.

Odvážny cieľ

Samozrejme, nič nie je nemožné a Tesla určite nie je nedostihnuteľná. Podobne to vnímajú vo viacerých automobilkách a Volkswagen nie je výnimka: „Ak Tesla postaví tri fabriky, v ktorých dokáže vyrábať 300 až 500 tisíc áut, potom my môžeme hovoriť o čísle niekde medzi 900 až 1,5 milióna. Toto by sme chceli dosiahnuť v roku 2023, pravdepodobne skôr,“ tvrdí šéf pracovnej rady Volkswagen, Bernd Osterloh. Cieľ prekonať Teslu v produkcii elektrických vozidiel môže byť reálny, no či sa im to podari do dvoch alebo troch rokov je na zváženie. Osterloh dokonca nevidí problém, ak by to bolo potrebné, prepracovať ich masívnu fabriku vo Wolfsburgu.

Súčasná ročná výrobná kapacita závodov Tesla je približne 690 tisíc vozidiel ročne (490 tisíc Fremont, 200 tisíc Šanghaj). Takéto čísla však dosahujú dve fabriky v Šanghaji a Fremonte. Aktuálne sú vo výstavbe ešte ďalšie dve – v Berlíne a Texase. Navyše, do konca tohto roka by chceli zvýšiť ročnú produkciu Model 3 a Model Y vo Fremonte o 100 tisíc kusov. Výrobná kapacita nových fabrík zatiaľ nie je známa, no predpokladá sa, že z každej z nich ročne vyjde 500 tisíc vozidiel. Po spustení výroby vo všetkých štyroch fabrikách sa teda ročná produkcia priblíži k dvom miliónom áut.

14. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+