MojElektromobil

Vietnamský výrobca elektromobilov VinFast oficiálne vstupuje do Európy. Na tento krok sa chystal už dlhší čas. Ešte niekedy koncom mája avizoval, že spustenie predaja plánuje na druhú polovicu roka 2022. Nakoniec sa tak stáva prakticky na sklonku kalendárneho roka.

Automobilka začína v dvoch európskych krajinách – Francúzsko (Paríž) a Nemecko (Kolín nad Rýnom), kde otvára svoje predajné miesta. Na novinku upozornil priamo VinFast prostredníctvom tlačovej správy.

Európska predajňa VinFast | Foto: VinFast

Európska expanzia začala len krátko po tom, čo VinFast spustil prvé dodávky svojich do Spojených štátov, ktoré sa pre výrobcu elektromobilov stali prvým vývozným trhom. V Európe plánuje postupne budovať povedomie o svojich elektromobiloch a postupne rozširovať svoju sieť. Už teraz hlási, že čoskoro dôjde k otvoreniu pobočiek naprieč Nemeckom a Francúzskom. K tomu sa má pripojiť aj zastúpenie v Holandsku.

Aktuálna značky ponuka pozostáva z dvoch plne elektrických modelov VinFast VF 8 a VinFast VF 9. V obidvoch prípadoch ide o zástupcov kategórie SUV, ktorý sú k dispozícii v rozličných konfiguráciách – základom sú verzie “Eco” a “Plus”.

  • VinFast VF 8 – 300 kW, 471 km dojazd, AWD, 0 na 100 za 5,5 sekundy, 62 200 €
  • VinFast VF 9 – 300 kW, 594 km dojazd, AWD, 0 na 100 za 6,5 sekundy, 82 950 €, 7-miestne SUV

Prenájom batérie elektromobilu

Zaujímavé je hlavne to, že VinFast využíva netradičný obchodný model, a to možnosť prenájmu batérie. Zákazník za elektromobil zaplatí zníženú cenu a za batériu platí mesačný poplatok vo výške 120 až 150 €. Rozdiel v cene vozidla je pritom citeľný.

Napríklad model VinFast VF 8 s batériou začína na cene 62 200 €, zatiaľ čo bez batérie vychádza na 46 050 €, čo je rozdiel 16 150 €. Rozdiel v obstarávacej cene elektromobilu sa vyrovná po približne 134 mesiacov prenájmu batérie.

Model VinFast VF 9 vychádza na 82 950 € v prípade nákupu vozidla s batériou. Pri záujme o prenájom je to 62 750 € + 150 € mesačne za batériu. Cenový rozdiel sa v tomto prípade preplatí taktiež za približne 134 mesiacov.

Pri programe prenájmu batérie má platiť, že automobilka znáša všetky prípadné náklady na opravu, údržbu či výmenu batérie v prípade technických problémov. Aby toho nebolo málo, zákazník, ktorý predplatné využíva, má nárok na výmenu batérie v momente, kedy jej využiteľná kapacita poklesne pod 70% originálnej kapacity.

Foto: VinFast
Náš tip
Predaje elektromobilov vyskočili. Čínska dominancia mieri do Európy
6. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+