MojElektromobil

Automobilka VinFast pochádza z Vietnamu a bola založená v roku 2017. Je súčasťou spoločnosti Vingroup, ktorá patrí medzi najväčšie firmy vo Vietname. Vznikla pre to, aby sa stala priekopníkom v automobilovom priemysle najmä na domácom trhu, no svoju pôsobnosť rozšírila aj do sveta.

VinFast VF 3
VinFast VF 3 | Zdroj: VinFast

Spoločnosť má plány predovšetkým v súvislosti s výrobou a predajom elektromobilov. Zameriava sa na širokú škálu vozidiel, vrátane autobusov či skútrov. Cieľom je okrem iného aj vyrábať vozidlá, ktoré prispievajú k udržateľnej mobilite a ochrane životného prostredia.

Predávať sa bude aj globálne

Automobilka teraz oficiálne odhalila detaily ohľadom atraktívneho a cenovo dostupného elektromobilu VinFast VF 3, a zároveň naň začala prijímať predobjednávky. Predaj je plánovaný nielen na domácom trhu, ale toto malé vozidlo, ktoré karosériou pripomína SUV, by sa malo dostať aj na európske trhy. Na tému upozornil portál Carbuzz.

VinFast VF 3
VinFast VF 3 | Zdroj: VinFast

Vozidlo bolo po prvýkrát svetu ukázané na podujatí CES 2024 v Las Vegas začiatkom tohto roka. Cieľom automobilky však nebolo upútať potenciálnych zákazníkov špecifikáciami, dôležitý bol len dizajn, ktorý jasne mieri na amerického spotrebiteľa. Bolo by preto prekvapením, ak by sa tento model nedostal na trh v USA.

Špecifikáciami VinFast VF 3 neohúri

V každom prípade, počas CES sme sa nedozvedeli žiadne bližšie informácie týkajúce sa parametrov. Teraz sme sa dozvedeli prakticky všetko potrebné. VinFast V3 je maličký elektromobil s dĺžkou len 3,19 metra a šírkou 1,68 metra. Elektromotor vo vnútri výkonom neoslní, ponúka len 43 koní. Avšak vzhľadom na kompaktnosť vozidla to určite postačí. Zaujímavý je ale pohon zadných kolies.

Energiu zabezpečí akumulátor s kapacitou 18,64 kWh a automobilka uvádza, že na rýchlosť 50 km/h sa dostane za 5,3 sekundy. Čas na stovku sa neuvádza. Dojazd tohto elektromobilu by mal byť približne 210 kilometrov, avšak podľa starej metodiky NEDC.

Nemali by ste prehliadnuť:

Tá je v porovnaní s WLTP podstatne optimistickejšia, takže reálne očakávame nižší dojazd. Nabitie z 10 na 70 percent by malo trvať približne 36 minút. Čas to síce nie je zlý, no ak zoberieme do úvahy kapacitu batérie, nie je to žiadne terno.

VinFast VF 3: Cena

Novinka patrí medzi najlacnejšie elektromobily na trhu. Vietnamská cena je po prepočte približne 11 800 eur, čo je viac než dobré. Zaujímavosťou tohto modelu je aj to, že zákazník si ho nemusí zakúpiť s batériou. V tomto prípade je cena nastavená v prepočte na 8 800 eur. Batériu si môže zákazník platiť formou mesačného predplatného, v ponuke by mali byť tri varianty s tromi rôznymi cenami v závislosti od priemerného mesačného nájazdu.

Náš tip
Ako často sa kazia batérie v elektromobiloch?
11. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+