V rámci elektromobility sa síce najviac hovorí o osobných automobiloch, no elektrifikuje sa aj nákladná či autobusová doprava. Dokonca tu máme aj pokusy o elektrické lietadlá. Len nedávno sme v súvislosti s lietadlami písali o tom, že sa uskutočnil prvý „komerčný“ let takéhoto dopravného prostriedku, ktorý preletel z jedného letiska na druhé.
Predaje elektrických úžitkových vozidiel rastú
Kamiónová doprava je v tomto smere oveľa ďalej. Výrobcovia už majú časť portfólia elektrifikovanú a reagovať začali aj zákazníci, ktorí takéto nákladiaky kupujú. Najčastejšie slúžia na prepravu v rámci miest, prípadne ich okolia. Hlavnými výhodami elektrických kamiónov sú nižšie náklady na palivo a aj na servis.
Nemali by ste prehliadnuť:
- DS N°8 dostal slovenský cenník. Vlajková loď automobilky má veľkú batériu a dojazd 750 kilometrov
- Letná súťaž ZSE Drive a Nearcharger.sk: Stačí jedna fotka a mesačné nabíjanie FLAT SAFE môže byť Vaše
- Stávka na LGBTQ nevyšla. Jaguár po kontroverznej kampani a slabých predajoch mení svojho CEO
Portál fdrive informoval o tom, že v EÚ trh s úžitkovými elektromobilmi rastie, a to vo všetkých kľúčových segmentoch:
- ľahké úžitkové elektromobily narástli o 42,1 %, predalo sa 68 966 kusov
- elektrické nákladné vozidlá rástli o 46,1 %, predalo sa 5 568 kusov
- elektrobusov sa predalo o 26,1 % viac, celkovo 3 915 kusov
Graf nižšie jasne ukazuje, ako vyzerajú štatistiky v jednotlivých krajinách. Čo sa týka ľahkých úžitkových vozidiel, tak tu jednoznačne vedie Holandsko. Na tamojšom trhu bolo zo všetkých takýchto registrovaných modelov viac ako 80 percent elektrických. Pre porovnanie, na Slovensku to nie je ani 6 %. Najvyššie podiely elektrických vozidiel majú samozrejme vyspelejšie a bohatšie krajiny.
V rámci elektrických nákladiakov už čísla nie sú až také vysoké, no stále sú celkom zaujímavé. Opäť vedie Holandsko, avšak len so 16 percentami. V tesnom závese je Švédsko a tretia priečka patrí Grécku. Aj v tejto kategórii je Slovensko veľmi nízko len s 0,5 percentami.