MojElektromobil

Mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko sa podaril takpovediac husársky kúsok. S využitím infozákona sa dostala k čiastočnému zoznamu žiadateľov o získanie štátnych dotácií na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov.

Z celkového počtu 4000 žiadateľov konkrétne získala prístup k zoznamu 1500 žiadateľov z radov firiem a živnostníkov. Ten poskytla priamo Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá odmietla poskytnúť mená fyzických osôb, pričom sa odvoláva na zákon o ochrane osobných údajov.

Aktualizácia 1: Viacerí čitatelia nás upozorňujú, že zoznam obsahuje evidentne iba neúspešných žiadateľov v poradovníku, pričom úspešní žiadatelia sa v zozname vôbec nenašli.

Tento postoj sa však organizácii Transparency International Slovensko nepozdáva a plánuje sa voči nemu odvolať. Informuje o tom priamo na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook. Argumentuje tým, že čisto meno a priezvisko podľa nej nedáva zákonný dôvod ich nezverejniť. Zverejnenie kompletného zoznamu považuje za dôležité z pohľadu verejného záujmu, aby jednoducho bolo možné vykonať komplexnú kontrolu a overiť tak celkovú férovosť projektu štátnej podpory.

Organizácia súčasne zdôrazňuje, že zverejnený zoznam pozostáva z registrovaných záujemcov, a nie len tým, ktorým boli dotácie odobrené. Prebehnúť totiž ešte musí celková kontrola žiadostí a uspokojených bude prvých ani nie 770 žiadostí, vrátane fyzických osôb. Verejnosť zároveň vyzýva k spolupráci pri kontrole a každú objavenú nezhodu, chýbajúcu či podozrivo pôsobiacu registráciu má hlásiť buď priamo na kontaktných adresách SIEA alebo Transparency International Slovensko.

V zozname už teraz, po zbežnej kontrole, odhalila niekoľko nezrovnalostí. Konkrétne uvádza, že sa tam nachádzajú aj firmy, ktoré v slovenskom obchodnom registri neexistujú resp. sú v likvidácii,a tie by teda pri ďalšej kontrole mali byť vyradené.

Doteraz získaný zoznam, ktorý obsahuje takmer 1500 názvov – v poradí, v akom sa prihlásili, od najrýchlejších po najpomalších – preto zverejňujeme na linke nižšie. Ak ste zistili nesúlad, napr. že ste o nič nežiadali, no ste na zozname, alebo naopak ste sa registrovali, ale vaše meno tam chýba, kontaktujte nás v diskusii či správe.

ZÍSKALI SME ZOZNAM ŽIADATEĽOV O DOTÁCIU NA ELEKTROMOBILY – POZOR ZMENA ❗️❗️❗️Slovenská inovačná a energetická agentúra,…

Zveřejnil(a) Transparency International Slovensko dne Pondělí 20. ledna 2020

Zverejnený zoznam pozostáva z rôznorodých žiadateľov. Nájsť sa tam dá 17 samospráv či rôzne štátne aj mestské firmy, od Všeobecnej zdravotnej poisťovne a RTVS po Slovenskú poštu.

„Najrýchlejšie zaregistrovanou firmou bola malá pekárenská firma VitaPlanet z Kvetoslavova pri Bratislave. Šikovní boli aj úradníci z mestského úradu v Trnave (4.miesto). Medzi prvými 410 žiadosťami, ktoré majú prakticky istú dotáciu vzhľadom na objem peňazí, sú aj obec Lozorno, Všeobecná zdravotná poisťovňa, bratislavská mestská časť Ružinov, RTVS ako aj kontroverzný právnik Dušan Repák, bývalý obhajca Jozefa Majského. Podnikatelia zo zoznamu z druhej polovice strany 9 a ďalších strán v poradí majú šancu len vtedy, ak sa pred nimi z formálnych dôvodov vyradí dostatočný počet žiadateľov“, uvádza vo svojom príspevku Transparency International Slovensko.

Aktualizácia: Pôvodne zverejnené informácie sa chybou na strane SIEA nezakladali na pravde. Všetkým dotknutým sa ospravedlňujeme.

Celkovo je medzi žiadateľmi viac ako 70 predajcov áut, taxifiriem či autoservisov, vrátane známych mien ako sú Kia Motors, Hyundair Motor a Volkswagen Finančné služby. O dotácie sa podľa zoznamu hlásia aj energetické a teplárenské firmy (Slovenské elektrárne, Západoslovenská aj Východoslovenská distribučná, Martinská teplárenská, Nuclear Power), ale aj taká Tatra banka. Medzi registrovanými je aj sedem advokátov a pätnásť lekárov či ambulancií, dodáva.

Zoznam si môžete stiahnuť priamo zo stránky Transparency International. (UPOZORNENIE: Zoznam nie je správny – viď aktualizácie)

Aktualizácia 2: Transparency International prosí úspešných žiadateľov, ktorí sa nenašli v zozname, aby ich kontaktovali, napríklad prostredníctvom súkromnej správy na Facebooku.

Aktualizácia 3: Ako ste nás už viacerí upozornili, včera zverejnený zoznam nebol správny. Agentúra SIEA sa za chybu ospravedlnila a zaslala opravený zoznam.

SKONTROLUJTE SI ZOZNAM ŽIADATEĽOV O DOTÁCIU NA ELEKTROMOBILY 🧲🚗Včera zverejnený zoznam žiadateľov o dotácie na…

Zveřejnil(a) Transparency International Slovensko dne Úterý 21. ledna 2020

článok budeme aktualizovať

21. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+