MojElektromobil

Olympijské hry vždy znamenali obrovský nápor na dopravu pre mesto, ktoré ich organizuje. Tie najbližšie usporiada japonské mesto Tokio. Japonská automobilka Toyota, ktorá je jedným zo sponzorov Olympijských hier 2020, chce doprave v meste uľaviť. Pre mesto preto vyrobí 200 špeciálnych elektromobilov, píše portál Electrec. Transportné vozidlo, ktoré na prvý pohľad pripomína minibus, nesie názov APM (Accessible People Mover).

Najpomalší elektromobil?

Elektromobil neohúri ani rýchlosťou a ani dojazdom. Dojazd je len 100 kilometrov a rýchlosť slabučkých 19 km/h. Je to ale pochopiteľne, pretože špeciálne vozidlo je určené čisto pre konkrétnu športovú akciu v konkrétnom meste v hustej prevádzke. Toyota bude prevážať športovcov, tehotné ženy, rodiny s deťmi, návštevníkov alebo organizátorov olympijských hier a hlavne postihnutých ľudí. Vozidlo bude v dvoch verziách – Basic a Relief.

Pre bežných ľudí aj záchranárov

Basic bude mať tri rady sedadiel pre 6 osôb, ktoré sa dajú sklopiť v prípade postihnutých ľudí na vozíčku. Dvere sa kvôli ním budú vyklápať smerom k zemi ako plošina pre vozík. Nechýbajú ani bezpečnostné tyče. Sedadlo vodiča bude v prostriedku, aby mal prístup ku všetkým pasažierom. Verzia Relief bude určená pre záchranárov a miesto tretej rady sedadiel má priestor pre nosítka. Sedadla sú usporiadané tak, aby mali záchranári prístup k ležiacemu človeku.

Náš tip
Toyota začne testovať vysokoúčinné solárne batérie
20. júla 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+