MojElektromobil

Tesla upravuje možnosti objednávky pre Model S a Model X. Ako vopred upozorňoval Elon Musk, pre zjednodušenie výroby dôjde k zjednoteniu konfigurácii a viaceré z nich nebudú viac dostupné. K tomu došlo práve tento víkend, 10. novembra 2018.

Najväčším prekvapením je zrušenie možnosti objednávky 7-miestnej verzie Modelu S. Tá obsahovala v kufri sklopné sedačky pre deti s hmotnosťou od 15 do 36 kg, vekovo približne od 3 do 9 rokov. Takzvané Rear-Facing Seats (RFS) boli obľúbenou voľbou rodín s viacerými deťmi, ktoré uprednostňovali kúpu sedanu pred väčším SUV Model X. Tesla potvrdila že sklopné sedadlá pre Model S viac vyrábať nebude. Viacpočetným rodinám odporučila zvážiť namiesto Modelu S kúpu Modelu X.

Ďalším nepopulárnym opatrením bude aj zvýšenie ceny základných Modelov S a X 75D o 1 500 Eur, hoci odteraz budú obsahovať pôvodne príplatkový prémiový celočierny interiér. Naopak, znížila sa cena príplatkov za čierno-biely a krémový interiér.

Tesla taktiež zrušila možnosť objednania otvárateľnej panoramatickej strechy. Po novom bude v ponuke iba celopresklenná strecha. Keďže panoramatická strecha bola doposiaľ jedinou možnosťou, ktorá na streche obsahovala miesta pre uchytenie strešných nosičov, veríme že Tesla vyrieši ich možnosť uchytenia aj na celopresklennej streche (podobne ako u Modelu 3).

Miesto uchytenia strešných nosičov na celopresklennej streche Modelu 3 (označené < šípkou). Zdroj: Model 3 Owners Club

Model X po novom nie je možné objednať v 6-miestnej verzii so stredovou konzolou. 6-miestna verzia sa bude predávať aj naďalej, avšak bez možnosti stredového „stolíka“.

Model S aj X budú mať na našom trhu opäť už iba možnosť 11kW palubnej AC nabíjačky. Tá je síce plne postačujúca a stále lepšia než je zvykom u iných výrobcov elektromobilov, no pôvodná 16,5kW možnosť, či staršia možnosť 22kW dual-chargeru bola určite lepšia.

Názor redakcie

Rozumieme potrebe zjednodušovania výroby. Na jednej strane je fajn že objednávanie bude jednoduchšie. Nie sme si však istí či práve prémiová trieda Model S a Model X by mali ísť cestou menšieho množstva možností. Ešte nedávno sa sama Tesla chválila že kým u lacnejšieho Modelu 3 je k dispozícii menej ako 100 rôznych konfigurácii, pre Model S ich má viac ako 1500.

Táto skutočnosť môže naznačovať aj dobre zvládnutú výrobu Modelu 3. A že zisk z neho je na takej úrovni, že už nie je potrebné viac robiť anti-selling v prospech drahšieho Modelu S.

Zrušenie výroby populárnych možností nahráva do karát aj existujúcim vlastníkom vozidiel v takýchto konfiguráciach. Hodnota ich jazdených vozidiel sa tým zvýši. A to aj o viac než bola cena týchto príplatkových možností.

Aktualizácia 1: Tesla zmenila názor a naďalej umožní objednanie zrušených možností mimo štandardného konfigurátora. V tomto prípade je potrebné urobiť objednávku online, a následne najneskôr do 7 dní upraviť objednávku osobne u predajcu.

11. novembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+